ﺳﻪشنبه, 11 مهر,1402
آدرس ایمیل
info[@t]beh-zone.ir

سشوار صنعتی چیست + روش استفاده از سشوار صنعتی


 سشوار صنعتی چیست + روش استفاده از سشوار صنعتی

سشوار صنعتی که با نام های سشوار حرارتی و تفنگ حرارتی نیز شناخته می شود از جمله ابزار های برقی پر کاربرد در صنایع مختلف است.این ابزار برقی در بخش های فعالیت های صنعتی همچون لحیم کاری، دودی کردن شیشه ها، صاف کاری خودرو، بسته بندی و جداسازی لایه های قدیمی رنگ مورد استفاده قرار می گیرد.

 سشوار صنعتی یک ابزار برقی است که می تواند مقدار زیادی هوای گرم را از خود خارج کند. دمای هوای خروجی این دستگاه به اندازه ای است که می توان اقداماتی همچون خم کردن لوله پلاستیکی، لحیم کاری و جوش کاری لوله های فلزی، باز کردن یخ در لوله های یخ زده و وکیوم کردن مواد غذایی را توسط این سشوار صنعتی انجام داد.

 

به طور کلی می توان گفت سشوارهای صنعتی از المنت و دمنده تشکیل شده اند. نحوه استفاده از سشوار صنعتی به گونه ای است که در زمان روشن شدن دستگاه، المنت آن شروع به گرم شدن کرده و فن داخلی سشوار هوا را به داخل می فرستد. این هوا پس از برخورد به المنت حرارتی، به اندازه کافی گرم شده و از طریق نازل سشوار صنعتی خارج می شود. در ادامه این مقاله مراحل مختلف جهت نحوه استفاده از سشوار صنعتی را به شما عزیزان آموزش خواهیم داد.

 

نحوه استفاده از سشوار صنعتی:

فراهم آوری شرایط ایمنی کار با سشوار صنعتی:

از مهمترین اقداماتی که قبل از شروع به هر کاری به خصوص کار با ابزارآلات برقی می بایست انجام داد آماده سازی و رعایت شرایط ایمنی است. استفاده از دستکش محافظ جهت محافظت از پوست دست در برابر حرارت تولید شده از مواردی است که در صورت عدم استفاده باعث آسیب به دستان کاربر خواهد شد. از دیگر نکات ایمنی استفاده از لباس کار مناسب می باشد.

همچنین بخوانید:برای خرید لباس کار ایمن به چه نکاتی باید توجه کرد؟

قرارگیری سری مناسب بر روی نازل سشوار صنعتی:

با توجه به اینکه سشوارهای صنعتی قوی و پیشرفته از چندین سری مختلف جهت کاربردهای متفاوت برخوردار هستند، نیاز است تا از سری متناسب با نوع کاربری انتخاب شود. در صورت استفاده نادرست کیفیت انجام کار پایین خواهد آمد و زمان و هزینه زیادی هدر خواهد رفت.

 

تنظیم دمای سشوار صنعتی:

سومین مرحله در نحوه استفاده از سشوار صنعتی تنظیم درست و صحیح دما متناسب با نوع کار است. به طور مثال اگر می خواهید با استفاده از سشوار صنعتی حرفه ای یک لوله پلاستیکی را خم و یا به لوله ای دیگر بدون نیاز به چسب متصل کنید، می بایست دمای سشوار صنعتی را بر حسب نوع کار و جنس لوله تنظیم نمایید.

 •  نکته: دمای مناسب برای خم کردن لوله های پلاستیکی 200 تا 300 درجه سانتی گراد و مناسب ترین دما برای جوش یا اتصال لوله ها به یکدیگر بین 330 تا 400 درجه سانتی گراد است.

 

گرفتن نازل سشوار در فاصله ای مناسب از قطعه کار:

گرفتن نازل سشوار در فاصله ای مناسب از قطعه کار

 

آخرین مرحله نحوه استفاده از سشوار صنعتی گرفتن نازل سشوار در فاصله ای مناسب از سطح یا قطعه مورد نظر و سپس روشن کردن آن است. به عنوان مثال اگر قصد خم کردن لوله پلاستیکی را دارید، باید به اندازه کافی آن را حرارت داده و سپس با دست لوله را خم کنید.

همچنین در صورتی که قصد لحیم کاری لوله مسی را داشته باشید، لازم است تا ابتدا هر دو سر لوله را به وسیله سنباده تمیز کرده و به وسیله فیتینگ آن ها را به یکدیگر متصل کنید. سپس لحیم را دور فیتینگ لوله گرفته و به وسیله سشوار صنعتی آن را حرارت دهید تا به خوبی ذوب شود. با انجام این کار اتصال لوله کاملا محکم خواهد شد.

 

عملکرد مدل های مختلف سشوارهای صنعتی:

با توجه به کاربردهای مختلف سشوارهای صنعتی روز به روز مدل های مختلفی از این ابزار برقی وارد بازار شد که در واقع اصلاح شده مدل های قدیمی با طراحی متفاوت است.

 

عملکرد مدل های قدیمی سشوارهای صنعتی:

مدل های قدیمی سشوارهای صنعتی به گونه ای طراحی شده اند که المنت آن ها فاقد روکش بوده و به طور مستقیم درون دستگاه قرار گرفته است. در این مدل ها با روشن شدن دستگاه، المنت آن گرم شده و باعث ایجاد حرارت می شود که این حرارت از طریق دمنده به بیرون منتقل می شود.این نوع طراحی در سشوارهای صنعتی ممکن است باعث آسیب کمتر به المنت شود، اما سبب عدم تعادل دمای سشوار صنعتی خواهد شد. در واقع این عدم تعادل دمایی میزان حرارت خروجی را کم و زیاد می کند و در نتیجه دستگاه برق بیشتری مصرف خواهد کرد.

 

عملکرد مدل های جدید سشوارهای صنعتی:

امروزه مدل های جدید با ساختاری متفاوت تولید و روانه بازار شده است. این مدل ها مجهز به المنت های سرامیکی هستند که استفاده از این المنت ها باعث ایجاد تعادل و یکنواختی حرارت دستگاه شده است. به علاوه برخورداری از المنت های سرامیکی باعث جلوگیری از روشن ماندن مداوم المنت شده و در نتیجه موجب کاهش مصرف برق می شود.

 •  توجه: با وجود اینکه سشوارهای صنعتی المنت سرامیکی، حرارتی یکنواخت تولید می کنند و باعث کاهش مصرف برق می شوند اما امکان شکستگی و آسیب سرامیک المنت در آن ها وجود خواهد داشت. اما این مورد با رعایت اصول نگهداری از این ابزار برقی برطرف خواهد شد.

 

نحوه نگهداری درست از سشوار صنعتی:

در هنگام قرار دادن سشوار صنعتی روشن بر روی زمین توجه داشته باشید که آن را به صورت مستقیم و عمودی بر روی سطح قرار دهید تا هوا از دو طرف به درون سشوار مکیده شود.

توجه: در صورت قرارگیری این ابزار بر روی طرفین از رسیدن هوای کافی به داخل سشوار جلوگیری می شود و همچنین ذرات ریز به درون دریچه ورودی کشیده می شود؛ در این صورت در بلند مدت به دستگاه آسیب وارد خواهد شد.

 

در هنگام کار با این دستگاه در دمای بالا، بهتر است در هر 30 دقیقه، 5 دقیقه دمای دستگاه را به پایین ترین حالت تغییر دهید. با توجه به اینکه اکثر سشوارهای صنعتی حرفه ای دو بخش المنتی در پایین و بالا دارند، یک سنسور حرارتی بر روی المنت پایینی تعبیه شده که می تواند دمای لحظه ای سشوار را بررسی و المنت را فعال یا غیرفعال کند. در واقع با تنظیم سشوار صنعتی حرفه ای در دمای حداقل، فن دستگاه به کار می افتد و دمای المنت آرام آرام پایین می آید. لازم است از همین روش نیز جهت خاموش کردن دستگاه استفاده نمایید تا المنت و سرامیک خنک شوند و سپس سشوار را خاموش کنید.

توجه: به خاطر داشته باشد که در صورت افزایش بیش از حد دما، سرامیک المنت با کوچکترین ضربه شکسته خواهد شد.

 

رعایت فاصله مناسب نازل سشوار صنعتی با قطعه کار از دیگر مواردی است که می بایست در هنگام کار به آن توجه شود. لازم است تا حدود 15 تا 20 سانتی متر فاصله را در نظر بگیرید.

توجه: عدم حفظ فاصله مناسب نازل سشوار صنعتی با قطع کار باعث شده تا هوای گرم درون آن به خوبی تخلیه نشود و از سوی دیگر هوای گرم خروجی مجددا وارد سشوار گردد. این کار باعث آسیب رسیدن به برد اصلی و موتور دستگاه خواهد شد.

 

کاربردها و مزایای سشوار صنعتی (سشوار حرارتی):

از مهم ترین کاربرد های سشوارهای صنعتی جداکردن و زدودن لایه های قدیمی رنگ از روی دیوار است.

به کمک سشوار صنعتی می توان بدون تولید شعله آتش و به راحتی لایه های رنگ را از سطوح دیوار پاک کرد.

با حرارت دادن لایه های رنگ روی دیوار، آن ها به صورت تاول بر روی سطح دیوار ورم می کنند تا بتوان به راحتی آن ها را از سطوح دیوار جدا کرد.

سشوار صنعتی بهترین ابزار برای جداکردن بتونه از سطوح مختلف است. با حرارت دادن به بتونه می توان آن را به ماده ای نرم تبدیل کرد که به راحتی از سطح جدا می شود.

برای چسباندن ورقه های پلاستیکی و نوارهای جلا بر روی لبه های قوس دار نیز می توان از سشوار های صنعتی استفاده کرد.

از سشوار های صنعتی در یخ زدایی نیز استفاده می شود. به کمک این ابزار برقی می توان لوله های یخ زده را برف زدایی کرد.

از دیگر کاربرد های سشوار های حرارتی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. لحیم کاری
 2. صاف کاری ماشین
 3. گرم کردن لوله های پلاستیکی
 4. خم کردن پلاستیک
 5. شیرینگ کردن در صنایع بسته بندی
 6. باز کردن روکش های مواد مختلف
 7. تعویض کف پوش وینیلی منزل
 8. دودی کردن شیشه های خودرو و ساختمان
 9. نرم کردن لوله های سفت
 10. گرم کردن شیشه طلق برای ساخت محصولات دیگر
 11. برداشتن چسب از روی سطوح مختلف

برند های رونیکس، ماکیتا، هیوندای، بوش و متابو از مهم ترین تولید کنندگان سشوارهای صنعتی در جهان هستند.

 

جمع بندی:

در این مقاله با نحوه استفاده از سشوار صنعتی و نکات نگهداری سشوار صنعتی آشنا شدید تا بتوانید به راحتی با این دستگاه کار کرده و برای مدت ها آن را به صورت سالم در اختیار داشته باشید. این دستگاه ها انواع مختلفی دارند و برای انتخاب بهترین سشوار صنعتی لازم است تا نوع کاربری خود را مشخص کرده و سپس گزینه مناسب را انتخاب نمایید.

امتیاز شما به این مطلب چنده؟
دمای سشوار چند درجه است نازل سشوار صنعتی قیمت سشوار صنعتی کاربرد سشوار صنعتی نحوه استفاده از سشوار صنعتی نحوه ی استفاده از سشوار صنعتی خرید سشوار صنعتی قیمت سشوار صنعتی دیجی کالا قیمت سشوار صنعتی لیستر سشوار صنعتی دیجیتال سشوار صنعتی رونیکس مدل 1102 قیمت سشوار صنعتی رونیکس سشوار صنعتی دست دوم سشوار صنعتی دیجی کالا سشوار صنعتی قیمت سشوار صنعتی چیست سشوار صنعتی ارزان سشوار صنعتی ترب سشوار صنعتی سشوار صنعتی رونیکس سشوار صنعتی بوش سشوار صنعتی توسن سشوار صنعتی ادون سشوار صنعتی aeg سشوار صنعتی کرون خرید سشوار صنعتی دست دوم سشوار صنعتی اصفهان خرید سشوار صنعتی رونیکس سشوار صنعتی دست دوم بوش دیجی کالا سشوار صنعتی خرید سشوار صنعتی aeg خرید سشوار صنعتی ادون راهنمای خرید سشوار صنعتی خرید سشوار صنعتی ارزان خرید سشوار صنعتی توسن خرید سشوار صنعتی دیوار خرید سشوار صنعتی بوش قیمت سشوار صنعتی برای تعمیرات موبایل قیمت سشوار صنعتی 2000 وات محک قیمت سشوار صنعتی dwt قیمت سشوار صنعتی توسن پلاس قیمت سشوار صنعتی برای رزین قیمت سشوار صنعتی توسن قیمت سشوار صنعتی بوش قیمت سشوار صنعتی رونیکس 1102 قیمت سشوار صنعتی اشتاینل قیمت سشوار صنعتی بلک اند دکر قیمت سشوار صنعتی دیوالت قیمت سشوار صنعتی dca قیمت سشوار صنعتی رونیکس مدل 1101

نظرات کاربران
هیچ نظری ثبت نشده است

نام شما
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظرات


بیشتر بخوانید
۱۰ فیلم ترکیه ای برتر و پرمخاطب و نظرات کاربران
کشور ترکیه در صنعت سینما و فیلم‌سازی پیشرفت بسیاری کرده و انواع فیلم ترکیه ای به‌تازگی توانسته مخاطبان بسیاری از کشورهای جهان را به خود جذب کند. اگر شما هم به سینمای ترکیه علاقه‌مندید، مقاله امروز را...
ادامه مطلب >
چه لباسی واسه دورهمی مناسب است؟
لباس های مناسبی برای مهمانی های دورهمی، وجود دارد که پوشیدن آن ها علاوه بر شیک شدن شما باید راحت باشد. لباس مناسب برای دورهمی های دوستانه نباید خیلی رسمی و یا مجلسی باشد. البته بعضی مواقع دورهمی حالت...
ادامه مطلب >
10 کتاب پرفروش دنیا که هر خواننده‌ای را مجذوب خود می‌کنند
اهالی کتاب و کتاب‌خوانی معمولا درباره‌ی بهترین کتاب‌ها بایکدیگر صحبت می‌کنند و نظرات متفاوتی هم در این‌باره دارند، اما تعیین فهرستی از پرفروش ترین کتاب های دنیا موضوع دیگری است و برای تهیه‌ی فهرستی ا...
ادامه مطلب >
با فرزند پرتوقع خود چگونه رفتار کنیم ؟
در حقیقت فرزندان محصول رفتار و تربیت پدر و مادر خود هستند. ولی سؤال اصلی اینجاست که چه رفتاری از والدین، منجر به تربیت و پرورش یک بچه پرتوقع می شود؟
ادامه مطلب >
چطور کتاب خوانی را برای کودکانمان جذاب کنیم ؟
اینکه پدر و مادرها چطور برای کودکان خود در سنین مختلف کتاب می‌خوانند، بر عشق کودکان به کتاب‌خواندن و آمادگی‌شان برای یادگیریِ خواندن، اثر زیادی دارد. این مقاله را بخوانید تا با ۱۱ نکته‌ای آشنا شوید ک...
ادامه مطلب >
طرز تهیه زولبیا بامیه خانگی، درجه یک و خوشمزه
طرز تهیه زولبیا بامیه خانگی از آن دستورهایی است که احتمالاً دنبالش می‌گردیم. این شیرینی محبوب معمولاً با شروع ماه رمضان در شیرینی فروشی‌های شهر عرضه می‌شود، اما پیدا کردنش در باقی ایام سال کار ساده‌ا...
ادامه مطلب >
جدیدترین ست های بارانی زنانه
در این مطلب قصد داریم شما را با نمونه هایی از ست بارانی زنانه آشنا کنیم. شما می توانید از آن ها ایده بگیرید.
ادامه مطلب >
روشهای ساده تهیه پنکیک عالی
این یک دستورالعمل ساده است و اگر به دنبال یک دستور پخت پنکیک راحت هستید از همین جا شروع کنید! در اینجا چند راه آسان دیگر برای تهیه پنکیک خوشمزه وجود دارد.
ادامه مطلب >
یوگا و فواید آن برای سلامت بدن و درمان بیماری ها
در چند دهه اخیر یک صعود و افزایش ناگهانی در جامعه یوگا اتفاق افتاده است. نه فقط به این دلیل که تحقیقات مزایای یوگا را بهبود بخشیده باشد بلکه پزشکی حرفه ای و افراد معروف نیز این ورزش هیجان انگیز را پی...
ادامه مطلب >