دوشنبه, 25 تیر,1403
آدرس ایمیل
info[@t]beh-zone.ir

کاربرد دریل شارژی+اجزای تشکیل دهنده دریل شارژی


کاربرد دریل شارژی+اجزای تشکیل دهنده دریل شارژی

دریل ها در واقع یکی از پرمصرف ترین و کاربردی ترین ابزارها به شمار می آیند که در امور صنعتی، کارگاه های نجاری و مصارف خانگی مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار در انواع مختلفی در بازار موجود است. سه دسته اصلی دریل ها به دریل شارژی، دریل برقی و دریل بادی تقسیم بندی می شوند. در این مقاله قصد داریم شما را با ویژگی های دریل شارژی آشنا کنیم.

مقدمه

برای بسیاری از افراد تازه کار و کم تجربه که قصد تهیه ابزارآلات مختلف را دارند ممکن است این سوال پیش آید که دریل شارژی چیست؟

 

دریل شارژی از پرکاربردترین ابزارهایی است که با توجه به ویژگی های خاص در بسیاری از صنایع، مشاغل و نیز منازل مورد استفاده قرار می گیرد. دریل های شارژی به دلیل برخورداری از مزایای فراوان جایگزین مناسبی برای دریل های برقی می باشند و از آن ها در مکان هایی که دسترسی به پریز برق دشوار است، استفاده می شود.

 

امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی و استفاده از باتری‌های قدرتمند، استفاده از این ابزار برای فعالیت های حرفه‌ای و سنگین امکان پذیر شده است. بنابراین در این مقاله قصد داریم به دریل شارژی و اجزای آن اشاره کنیم.

 

تاریخچه دریل:

از اولین اقداماتی که بشر برای ایجاد کردن سوراخ و حفره در سطوح مختلف به کار برده است، دریل کردن می باشد. در واقع تاریخچه اولیه دریل‌ها به دورانی برمی گردد که بشر برای ساختن ابزار و وسایل اولیه خود نیازمند ابزاری برای سوراخ کاری بود. در گذشته این کار با وسایل دست ساز همانند چوب های نوک تیز انجام می شد.

 

تاریخچه دریل

تصویر اولین دریل ساخته شده در گذشته

 

گفته میشود که ساخت نخستین دریل‌ها به مصر باستان باز میگردد. اولین دریل الکتریکی در سال 1889 توسط آرتور جیمز آئورت ساخته شد. اما اولین دریل الکتریکی که ظاهری شبیه به دریل‌های امروزی دارد، در اوایل قرن بیستم میلادی ساخته شد. تاریخچه دریل‌ها با هم فرق هایی دارد و از زمان ساخت اولین دریل تا کنون انواع متنوعی ساخته شده که همگی آن‌ها در پیشرفت کسب و کار تاثیر بسزایی گذاشته اند. پس از تلاش ها و ادامه روند پیشرفت در ابداع دریل‌ها نمونه ای دیگر این ابزار در مدل های شارژی، ستونی و … تولید شدند و توانستند نیاز کاربران مختلف را پاسخگو باشند.

 

کاربرد دریل در زمان گذشته:

در گذشته بشر برای سوراخ کردن چوب در کارگاه های چوب و نجاری از ابزارهایی مانند میخ، چکش و … استفاده می کرد که کار با آن ها بسیار سخت بود و زمان زیادی را از افراد تلف میکرد. انجام این کار انرژی زیادی از آن‌ها میگرفت و در طول روز به انجام بخش کوچکی از کار می رسیدند. اما پس از اختراع دریل و سپس تولید مدل‌های مختلف سرعت و راحتی در انجام کارها افزایش یافت و باعث شد تا در کمترین زمان ممکن پروژه کاری به اتمام برسد.

 

توسعه صنعت ابزارآلات

تصویر کاربر در حال کار با دریل ستونی

 

توسعه صنعت ابزارآلات:

با امروزی شدن تجهیزات و ابزارآلات و نیز با پیشرفت صنایع مختلف نیاز بود تا دریل‌هایی باکیفیت، ارگونومیک و زیبا ساخته شوند. این امر موجب رقابت بین تولیدکنندگان مختلف شد و هر کدام سعی کردند دریل هایی را تولید کنند که علاوه بر کیفیت از وزن سبک، راحتی بیشتر و ظاهری زیبا برخوردار باشد.

با توجه به این که از دریل‌ها جهت سوراخ کاری سطوح مختلف در ارتفاع و شرایط نامتعادل هم استفاده می شود، لازم بود تا سبک و قابل حمل باشند. این موضوع باعث شد تا نسل دیگری از دریل‌ها به نام دریل شارژی یا بی سیم وارد بازار شود. دریل‌های شارژی به دلیل این که نیروی مورد نیاز خود را از طریق باتری تامین میکنند، از منبع برق بی‌نیاز هستند و استفاده از آن‌ها در مکان های تنگ و باریک و مکان هایی که دسترسی به برق مستقیم دشوار است، به آسانی صورت می گیرد.

هم چنین بخوانید:پیچ گوشتی برقی چیست؟

دریل شارژی:

همانطور که گفته شد دریل‌های شارژی همانند دریل‌های برقی یا کابلی جهت سوراخ کاری سطوح مختلف کاربرد دارند. البته در برخی از دریل‌های شارژی به دلیل برخورداری از کلید چپگرد راستگرد قابلیت استفاده به عنوان پیچ گوشتی هم دارند و می توان از آن ها جهت باز و بستن پیچ های مختلف استفاده کرد.

 

دریل شارژی

تصویر دریل شارژی در حال استفاده به عنوان پیچ گوشتی

 

انواع دریل شارژی برای تامین انرژی مورد نیاز خود از باتری استفاده می کنند. بنابراین کابل یا سیم برق در آن ها حذف شده است. حذف کابل باعث مزایای مختلف این دریل شده است که از بارزترین آنها می توان قابلیت استفاده از آن در مکان هایی اشاره کرد که در آن جا به پریز برق و منبع تغذیه دسترسی ندارید.

 اکثر دریل های شارژی به دلیل برخورداری از قابلیت کنترل سرعت و گشتاور در کنار قابلیت تغییر جهت گردش مته امکان استفاده به عنوان پیچ گوشتی شارژی را دارند.

 

بنابراین میتوان از آن ها علاوه بر سوراخ‌کاری جهت باز و بسته کردن پیچ ها استفاده نمود. این نوع از دریل‌های شارژی که به دلیل قابلیت تنظیم جهت گردش به دریل پیچ‌گوشتی شارژی معروف هستند، کاربرد فراوانی دارند و برای افرادی که در طول روز مجبور به حمل دریل به مکان های مختلف جهت باز کردن پیچ های زیادی هستند، گزینه ای ایده آل محسوب می شود.

 

اجزای دریل شارژی:

حال که با دریل شارژی آشنا شدید، بهتر است بدانید این نوع دریل از چه قسمت هایی تشکیل شده است.

 

اجزای دریل شارژی

تصویر یک دریل شارژی با نام اجزای مختلف آن بر روی تصویر

باتری:

از آنجایی که دریل‌های شارژی برای تأمین انرژی نیازی به برق ندارند، انرژی مورد نیاز خود را از بأتری تامین می کنند که در حین کارکردن، شارژ را برای مدت زمان مشخصی حفظ می کند و به موتور اجازه می دهد بهترین عملکرد خود را داشته باشد. این باتری‌ها باید بسیار مقاوم باشند. در حال حاضر، سه نوع مختلف باتری وجود دارد که می تواند توسط این ابزارها یا هر نوع ابزار شارژی دیگری استفاده شود: نیکل-کادمیم (NiCd)، نیکل-فلز هیدرید (NiMH) و لیتیوم-یون (Li-ion).

 

باتری لیتیوم یون

تصویر باتری لیتیوم یون دریل

در مورد تفاوت آن‌ها باید گفت که اولی از نظر قیمت ارزانتر و از نظر وزن سنگین تر می باشد. در مقابل باتری‌های لیتیوم یون سبک‌تر و گران قیمت‌تر میباشند؛ چرا که عمر مفید طولانی‌تری دارند. یکی دیگر از ویژگی های باتری های لیتیوم یونی خطر کمتر آن‌ها برای محیط زیست می باشد.

 باید اضافه کرد که هر چه ولتاژ باتری بیشتر باشد حجم، گشتاور و قیمت دریل شارژی بیشتر می شود و دستگاه می تواند در کارهای سنگین تر و حرفه ای تری استفاده شود.

 

کلید روشن خاموش:

ماشه دریل شارژی در دو نوع الکترونیکی و مکانیکی موجود است و برای افزایش یا کاهش سرعت چرخش استفاده می شود. در نوع الکترونیکی هر چه بیشتر ماشه فشار داده شود سرعت چرخش بیشتر می شود تا به حداکثر برسد و بالعکس. از سرعت پایین برای باز و بسته کردن پیچ ها استفاده می شود تا بتوان کنترل بیشتری بر روی انجام آن داشت و از هرز رفتن پیچ جلوگیری کرد.

 

کلید راستگرد چپگرد:

این سوئیچ برای انتخاب عملکرد دستگاه به سمت راست یا چپ استفاده می شود که امکان استفاده از این دریل را به عنوان یک پیچ گوشتی شارژی به کاربر می دهد. با وجود این قابلیت، می توانید به راحتی پیچ‌ها را ببندید و باز کنید.

 

کلید راستگرد چپگرد

تصویر کلید راستگرد چپگرد بر روی دریل شارژی

برای سوراخ‌کاری این جهت حرکت برای سفت کردن پیچ‌ها نیز صحیح است. اما اگر می خواهید پیچ ​​را باز کنید، باید بیت را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید. این ویژگی با استفاده از دکمه 2 حالته که در بالای دکمه اصلی دستگاه قرار دارد تنظیم می شود.

 

سه نظام:

سه نظام‌ها یکی دیگر از اجزای دریل شارژی هستند که در دو نوع آچاری و اتوماتیک موجود می باشند. این قسمت در واقع رابط بین مته و دریل است که در اکثر دریل های شارژی از نوع اتوماتیک میباشد. سه نظام های اتوماتیک برای باز و بسته شدن به آچار نیاز ندارند و تنها با دست محکم می‌شوند.

 

سه نظام دریل

تصویر سه نظام اتوماتیک دریل شارژی

دسته نگهدارنده:

دسته نگهدارنده یکی از کاربردی‌ترین اجزای دریل شارژی است که برای کنترل بیشتر دریل در هنگام کار از جنس روکش لاستیکی ضدلغزش می باشد. برخی از دریل های شارژی مجهز به دو دسته هستند و به ثابت نگه داشتن دریل و محکم نگه داشتن آن کمک میکند.

 

شفت یا شافت و مته:

شفت در واقع بخش برجسته مته است که موتور و سه نظام را نگه می دارد. همچنین مکانی است که کلاچ در آن قرار می گیرد. برای کنترل دستگاه در گشتاورهای مختلف از کلاچ استفاده می شود.

 مته قسمت متغیر یک دریل شارژی است و بسته به نوع سطحی که قرار است سوراخ کاری شود، انواع مختلفی دارد. همچنین برای استفاده از دریل به عنوان پیچ گوشتی، مته های پیچ گوشتی مختلفی وجود دارند و متناسب به نیاز کاربران قابلیت تعویض دارند.

 

کلید تنظیم سرعت

دیمر یا کلید تنظیم سرعت همانطور که از نامش مشخص است جهت تنظیم سرعت چرخش مته کاربرد دارد و معمولا به صورت ولوم بر روی کلید اصلی تعبیه شده است.

 

کلید تنظیم سرعت

تصویر دیمر دریل شارژی

 

سؤالات متداول

1- دریل شارژی چیست؟

دریل شارژی ابزاری جهت سوراخ کاری است که انرژی مورد نیاز آن از باتری تامین می شود.

 

2- یک دریل شارژی از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

باتری، سه نظام، دسته، کلید چپگرد راستگرد، کلید پاور، دیمر، شفت و مته

 

3- سه نظام دریل شارژی چه نوعی است؟

اکثر دریل های شارژی دارای سه نظام اتوماتیک هستند.


جمع بندی:

با توجه به این که امروزه استفاده از دریل های شارژی در مشاغل و صنایع مختلف افزایش یافته است، در این مقاله سعی کردیم تا شما را با دریل شارژی و اجزای آن آشنا کنیم تا در هنگام تهیه این ابزار اطلاعات کافی داشته باشید. برندهای مختلفی به تولید دریل های شارژی اقدام کرده اند که رونیکس یکی از آن هاست.

 

امتیاز شما به این مطلب چنده؟
دریل شارژی چکشی چیست دریل شارژی چیست قیمت بهترین دریل شارژی فرق دریل شارژی با پیچ گوشتی شارژی ترکمتر دریل چیست راهنمای خرید دریل شارژی دریل شارژی اینتگرال ساخت کجاست بهترین دریل شارژی باس کیفیت دریل شارژی رونیکس دریل شارژی بهتر است یا برقی قیمت دریل برقی قیمت دریل دیجی کالا بهترین قیمت دریل قیمت دریل شارژی رونیکس قیمت دریل شارژی ماکیتا قیمت دریل رونیکس قیمت دریل شارژی بوش دریل شارژی ارزان قیمت دریل شارژی دریل شارژی ارزان دیجی کالا دریل شارژی کارکرده دریل شارژی باس دریل شارژی ترب قیمت دریل شارژی دیجی کالا دریل شارژی دیوالت دریل شارژی رونیکس دریل شارژی ماکیتا دریل شارژی بوش دریل شارژی ماکیتا 18 ولت دریل شارژی ادون دریل شارژی میلواکی دریل شارژی dca دریل شارژی خرید دریل شارژی رونیکس پیچ گوشتی برقی دست دوم ارزانترین دریل شارژی خرید دریل شارژی ماکیتا خرید دریل شارژی دیوالت خرید دریل شارژی بوش خرید دریل شارژی ادون خرید دریل شارژی توسن خرید دریل شارژی دیجی کالا خرید دریل شارژی pm خرید دریل شارژی میلواکی خرید دریل شارژی باس خرید دریل شارژی قیمت دریل شارژی aeg قیمت دریل شارژی کوچک قیمت دریل شارژی میلواکی قیمت دریل شارژی توسن قیمت دریل شارژی دیوالت قیمت دریل شارژی رونیکس 8618 قیمت دریل شارژی رونیکس 8612 قیمت دریل شارژی ادون

نظرات کاربران
هیچ نظری ثبت نشده است

نام شما
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظرات


بیشتر بخوانید
دلایل نچرخیدن سینی مایکروفر چیست؟
چرا سینی کف ماکروفر نمی‌چرخد؟ سینی گردان در مایکروفر وظیفه‌ی چرخاندن غذا برای پخت یکنواخت را دارد. به غیر از خود سینی سه قطعه دیگر یعنی موتور، کوپلار و ریل در این چرخش دخیل هستند. اگر هر کدام از این‌...
ادامه مطلب >
معرفی انواع بتن
بتن، پرکاربردترین مصالح ساختمانی ساخت بشر است. این ماده بعد از آب، بیشترین استفاده را روی کره زمین دارد. بتن‌های معمولی از ترکیب آب، سیمان و سنگدانه با نسبت‌های مشخص ساخته می‌شود.
ادامه مطلب >
راهنمای انتخاب و خرید ویدئو پروژکتور
ویدئو پروژکتور یک محصول کاملا دیجیتالی است که شما به واسطه استفاده از آن می توانید تمام فایل های صوتی، تصویری و همچنین متنی خود را در ابعادی به مراتب بزرگتر و برای جمعی با تعداد نفرات بیشتری به نمایش...
ادامه مطلب >
نکات قابل توجه قبل از خرید میلگرد
اگر قصد ساخت یک واحد مسکونی یا شخصی را دارید یا به عنوان یک مهندس برای اجرای پروژه‌های ساختمانی فعالیت می‌کنید، لازم است در مورد خرید میلگرد اطلاعاتی داشته باشید. از همین رو، ما در این مقاله می‌خواهی...
ادامه مطلب >
درآمدشغل تعویض روغنی چقدر است؟
شغل تعویض روغنی، یکی از مشاغلی است که امروزه به دلیل افزایش روز افزون استفاده از خودروها، با استقبال بالایی مواجه شده است.
ادامه مطلب >
معیارهای انتخاب کلینیک دندان پزشکی معتبر و با کیفیت
امروزه با پیشرفت تکنولوژی، راه و روش‌های زیادی برای انتخاب دندانپزشک مناسب وجود دارد. در نتیجه نباید به موارد گفته شده در این مقاله برای انتخاب دندانپزشک خوب بسنده کرد. ما در این مقاله سعی کرده‌ایم ت...
ادامه مطلب >
با مزایا و معایب کسب و کارهای اینترنتی بیشتر آشنا شوید
واقعیت  این است که خیلی از کسب و کارهایی که سنتی هستند از بازار رقابت عقب ماندند و خیلی ها هم برای اینکه عقب نمانند تصمیم به مهاجرت به سمت کسب و کار اینترنتی و آنلاین کرده اند. از آنجا که این روند رو...
ادامه مطلب >
راهنمای انتخاب بهترین نوع الیاف چمن مصنوعی
امروزه از چمن مصنوعی در مصارف مختلفی استفاده می‌شود. از طرفی برای زیباسازی محیط‌های خانگی، اداری، تشریفاتی و حتی گذرگاه‌ها، و از طرف دیگر در زمین‌های ورزشی، به عنوان جایگزینی مناسب برای چمن‌های طبیعی...
ادامه مطلب >
هر آنچه درباره ترجمه شناسنامه باید بدانید
شناسنامه در کنار کارت ملی یکی از مهم‌ترین مدارک شناسایی ایرانیان است که برای احراز هویت در داخل و خارج از کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجا که این مدارک به زبان فارسی است در خارج از کشور قابلیت...
ادامه مطلب >