چهارشنبه, 17 خرداد,1402
آدرس ایمیل
info[@t]beh-zone.ir

معرفی شغل درودگری

print
معرفی شغل درودگری

نجاری یا درودگری حرفه ای است که در گروه صنایع چوب قرار میگیرد.سازندگان در و پنجره چوبی، مبلمان، کابینت و اشیائ تزئینی چوبی همگی را میتوان به عنوان نجار شناخت. همچنین کسانی که به کنده کاری روی چوب می پردازند و تولید کنندگان ساز نیز در گروه نجاران و درودگران قرار میگیرند.

پیشینۀ هنر درودگری در ایران: 

درودگری، همان نجاری و نوعی هنر کار کردن با چوب است. این صنعت، نخستین زیر گروه صنایع چوب می باشد. در واقع این هنر و تجارت، شامل برش، کار روی چوب و اتصال چوب ها به هم می باشد. اصطلاح درودگری شامل هر دو جنبه ی کار با چوب یعنی ساختار و قاب بندی و سایر جنبه ها نظیر درها، پنجره ها و راه پله ها می باشد.

 

درودگر شخصی است که انواع محصولات چوبی را می سازد. پیشه و صنعت درودگری بسیار متنوع است و حوزه ی کاری آن ها وسیع می باشد. به گونه ای که سازندگان مبلمان، در و پنجره، کابینت سازان، قایق سازان، هنرمندان کنده کاری چوب، سازتراشان و ... از اعضای درودگران محسوب می شوند.

 

یکی از مهم ترین ویژگی های این پیشه، قدمت بسیار طولانی است. براساس شواهد و مدارکی که بر جای مانده است ثابت شده است از زمانی که بشر به زندگی شهرنشینی روی آورده است به این صنعت، می پرداخته است.

حال اگر تمایل دارید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید می توانید با ما در ادامه ی مطلب همراه باشید.

درودگری, اره درودگری, ماشین آلات درودگری

تاریخچه هنر درودگری

 

درودگری چیست؟

درودگری، هنری است که در آن، درودگر، روی چوب، هنرنمایی می کند. چوب ها را به شکل و حالت دلخواه، برش داده و آن ها را کنار هم قرار می دهد و از ترکیب آن ها یک وسیله ی کاربردی یا تزییناتی می سازد. این هنر فقط به برش چوب محدود نمی شود افرادی که روی چوب کنده کاری انجام می دهند یا سازهای موسیقی می سازند هم درودگر می باشند. 

 

تاریخچه درودگری:

چوب و ابزارهای چوبی یکی از مهم ترین وسایل، از همان ابتدای زندگی بشر، بودند و از آن ها انواع ابزارهای کشاورزی، ساخت سرپناه و وسایل منزل، وسایل ماهیگیری، سوزاندن و ایجاد گرما و ... می ساختند. اما از آنجایی که چوب سریعا با رطوبت و گذر زمان، دچار پوسیدگی می شود نمی توان بقایای کاملی از آن ها در قرن های گذشته پیدا کرد. به همین دلیل دقیقا نمی توان گفت بشر، از چه تاریخی از سازه های چوبی استفاده کرده است.

 

اما به طور کلی، قدمت هنر درودگری به چندین هزار سال قبل، برمی گردد و یکی از مهم ترین شواهدی که قدمت چند هزار ساله ی این هنر را اثبات می کند چاه آب ساخته شده با چوب بلوط در آلمان شرقی است که قدمتی 7 هزار ساله دارد. از دیگر شواهد تاریخی این هنر می توان به تصاویر و نقاشی های مصر باستان اشاره کرد که در 2 هزار سال قبل از میلاد، تصاویر تخت و صندلی های چوبی را نقاشی کرده اند. 

 

در نهایت، 400 سال بعد از میلاد، کار با چوب به عنوان یک هنر، معرفی شد و محبوبیت زیادی در بین مردم پیدا کرد. به گفته ی تاریخ نگاران، هنر کار با چوب و درودگری، ابتدا در مصر گسترش یافت و سپس به کشورهای چین، ایران، یونان و سایر تمدن ها رسید. قدیمی ترین وسیله ی چوبی یافته شده در ایران، صندلی پیدا شده در تپه ی چشمه علی شهر ری است که قدمت آن به نیمه ی دوم هزاره ی ششم قبل از میلاد برمی گردد.

 

این صندلی قرمز رنگ، در موزه ی ملی ایران نگهداری می شود. علاوه بر این، در شهر املش استان گیلان هم، نمونه ای از یک صندلی کشف شده که قدمت آن به 2 هزار سال قبل از میلاد برمی گردد.  

 

در ابتدا، هنر کار با چوب، فقط برای ساخت وسایل ضروری زندگی مثل وسایل آشپزخانه، میز و صندلی و .. بود که این وسایل تا پیش از اسلام ساخته می شدند و عموما نمای این وسایل، ساده و بدون نقش و نگار بود. وسایل چوبی پر نقش و نگار و طراحی شده مخصوص پادشاهان و بزرگان بود.

 

با ورود اسلام، وسایلی چون منبر، ضریح و سایر وسایل اماکن متبرکه، نیاز بود که این وسایل از چوب های زیبا و تراش خورده ساخته می شدند. بعد از این دوره بود که هنرهایی همچون منبت کاری، معرق کاری، خراطی، ارسی، مشبک و .. وارد هنر نجاری و درودگری شد.

چوب های درودگری, حرفه درودگری, همه چیز درباره درودگری

ابزارهای مورد استفاده در درودگری  

هم چنین بخوانید:برای کار با چوب در منزل به چه لوازم و ابزارهایی نیاز است؟

ابزارهای موردنیاز درودگری:

با توجه به وسعت و گستردگی هنر درودگری، ابزارهای این هنر هم، بسیار متنوع می باشند. این ابزارها در دوران های مختلف، وارد این حیطه شدند و در طول تاریخ به تکامل رسیدند. از جمله ی این ابزارها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• انواع اره

• جعبه ابزار

• پولیشر

• دریل گندگی

• اور فرز

• میخ کوب

• منگنه کوب

• مغار

• چکش

• کمپرسور هوا

• انواع رنده برقی و دستی

• متر

• گونیا

• زاویه سنج

• پیستوله

• و...

این ابزارها فقط جنبه ی معرفی و اطلاعات اجمالی بودند. ابزارهایی که در این صنعت مورد استفاده قرار می گیرند بسیار متنوع تر از این ها هستند.

درودگری, تیشه درودگری, ابزار درودگری

آموزش هنر درودگری

هم چنین بخوانید:راهنمای خرید و انتخاب بهترین اره و تیغ اره در نجاری

چگونه می توان هنر درودگری را آموخت؟

درودگری، مانند هر کار فنی و هنری دیگری، نیازمند آموزش است و اگر بدون آموزش و گذراندن دوره های آموزشی این کار را شروع کنید مطمئنا باشید هر ﺁزموده ای را باید چندین بار، بیازمایید. این کار نه تنها سبب اتلاف وقت و هزینه، بلکه سبب کم شدن علاقه ی شما به ادامه ی این کار می شود. برای یادگیری درودگری، راه های مختلفی وجود دارد که عبارتند از:

• شرکت کردن در دوره های آموزشی در کارگاه های خصوصی

• شرکت کردن در کلاس های کوتاه مدت دولتی و سازمانی

• تحصیل در هنرستان های فنی و حرفه ای و ورود به دانشگاه های دولتی و ﺁزاد

• شرکت در کلاس های کوتاه مدت و بلند مدت خصوصی

 

برای ورود به حرفه ی درودگری باید چه مهارت ها و خصوصیاتی داشت؟

• بعد از گذراندن دوره های آموزشی، مهارت لازم برای انجام کارهای عملی را داشته باشید.

• خلاقیت و نوآوری داشته باشید تا بتوانید وسایل و محصولات منحصر به فرد و جدید بسازید

• حس مسئولیت پذیری و وقت شناسی داشته باشید تا بتوانید سفارشات را به موقع به مشتریان تحویل دهید.

• انواع چوب را خوب بشناسید و بدانید که برای هر سازه، چه نوع چوبی مناسب است.

• اطلاعاتی در مورد علم ریاضی داشته باشید تا بتوانید اندازه گیری ها و برش ها را به درستی انجام دهید.

• حتما علاقه داشته باشید که وسایل چوبی را در محل هم نصب کنید.

• حتما دید هنری در این حرفه ی هنری داشته باشید.

• توانایی بدنی مطلوب داشته باشید تا بتوانید با ابزارآلات این حرفه و قطعه چوب های سنگین، کار کنید.

• حتما باید دست و چشمتان با هم هماهنگ باشند تا بتوانید همزمان اندازه گیری کنید و برش بزنید. 

وسیله ای در درودگری, چوب های درودگری, حرفه درودگری

موارد کاربرد درودگری

امتیاز شما به این مطلب چنده؟

نظرات کاربران
هیچ نظری ثبت نشده است

نام شما
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظرات


بیشتر بخوانید
نحوه صحیح تمیز کردن نمای ساختمان
وقتی صحبت از شستشوی نما می‌شود، بعضی از افراد با این کار موافق‌اند و برخی مخالف‌اند، اما بسیاری از افراد اصلا نمی‌دانند که شستشوی نمای ساختمان چیست یا چه ضرورتی دارد. نماشویی یا شستن نمای ساختمان کار...
ادامه مطلب >
چطور مایع ظرفشویی خانگی درست کنیم؟
در این مقاله سعی داریم روشی را برای تهیه مایع ظرفشویی در خانه به شما عزیزان آموزش دهیم 
ادامه مطلب >
چه افرادی نباید باقالا مصرف کنند؟ 
یکی از محبوب‌ترین حبوبات ایرانی باقلاست که هم در مناطق گرمسیر و هم سردسیر کشت می شود اما خوردن آن فواید و مضراتی دارد.بیماری فاویسم بیماری خونی است که از طریق مصرف باقالا و برخی داروها به وجود می آید...
ادامه مطلب >
نقل و انتقال واحدهای مسکن مهر چه نکات حقوقی دارد؟
 یکی از مشکلات دارندگان مسکن مهر، غیر قانونی بودن نقل و انتقال آن دسته از واحدهایی است که فاقد قرارداد ۵ برگی شرکت عمران شهرهای جدید است.
ادامه مطلب >
ساخت گنبد شیشه ای شیراز
گنبد شیشه ای شیراز به قطر 5 و ارتفاع 1.7 متر با شیشه های تزئینی استین گلس ساخته شده است. در این سازه از تنوع شیشه های رنگی قرمز، آبی، زرد استفاده گردید، این سقف نورگیر کروی از بیست بخش متحدالشکل ساخت...
ادامه مطلب >
درست کردن مایع ظرفشویی در خانه!
شاید برای شما هم پیش آمده باشه تا به فکر درست کردن مایع ظرفشویی در خانه افتاده باشید! اگر به دنبال درست کردن مایع ظرفشویی در خانه هستید در ادامه با ما همراه باشید 
ادامه مطلب >
چطور لکه شکلات را از روی لباس پاک کنیم؟
لکه شکلات اگر به موقع تمیز نشود، در اثر گرما به لکه ثابت تبدیل خواهد شد. تا زمانی که لکه را با آب گرم نشسته‌اید، روش‌های زیر در پاک شدن آن موثر است.
ادامه مطلب >
چطور چسب دو طرفه را از روی دیوار جدا کنیم؟
چسب دو طرفه یکی از پرکاربردترین لوازم در خانه است که با کمک آن می توانید لوازم مختلف را به یکدیگر وصل کنید و یا سر جای خود محکم کنید، اما جداکردن چسب دو طرفه از اجسام به خصوص از روی دیوار واقعا مشکل ...
ادامه مطلب >
گل های مصنوعی را چطور تمیز کنم؟
گل های مصنوعی قدیمی هنوز به درد می خورند!! چطور ؟! پس با ما همراه باشید تا در ادامه یکی از این روش ها را با شما در میان بگذاریم  
ادامه مطلب >