ﺳﻪشنبه, 18 بهمن,1401
آدرس ایمیل
info[@t]beh-zone.ir

چطور سازه‌های بتنی را مقاوم و ترمیم کنیم؟

print
چطور سازه‌های بتنی را مقاوم و ترمیم کنیم؟

روش های مقاوم سازی و همچنین ترمیم و مرمت سازه ها، از جمله موارد و موضوعاتی است که در محافل علمی و عملی به طور گسترده، در حال بررسی و پیشرفت می باشد و تلاش های فراوانی در راستای شناخت عوامل مخرب بر سازه ها که باعث بروز خسارت های جانی و مالی شدیدی می گردند، به عمل آمده است. 

مقاوم سازی سازه های بتنی به جهت کسب مقاومت اعضای رو به زوال سازه بتنی، و جلوگیری از آسیب بیشتر به این اعضا، انجام می‌شود.

بنابر اعلام افزیر، نقص‌های مقاومتی اعضای بتنی معمولا ناشی از مهارت کم کارگران، خطاهای طراحی و زوال ناشی از حملات شیمیایی می‌باشد.

در مقاوم سازی افزیر فرآیند انجام مقاوم سازی معمولا با بررسی و تشخیص ترک ها شروع می‌شود، سپس انجام راهکار مناسب مقاوم سازی و اعمال مواد متناسب با پروژه صورت می‌گیرد.

 

راهکارهای متفاوتی برای مقاوم سازی اعضای سازه ای وجود دارد از جمله افزایش ابعاد مقاطع، چسباندن ورق به سطوح، پس کشیدگی خارجی، تزریق گروت و مواد کامپوزیتی FRP . کارشناسان افزیر بسته به شدت آسیب موجود و میزان ظرفیت مورد نیاز، راهکاری مناسب و درخور شرایط در نظرگرفته و به شما ارائه میدهند.

 

چه زمانی سازه‌های بتنی نیاز به مقاوم سازی دارند؟

مشکلات زیادی ممکن است برای سازه های بتنی ایجاد شود و بهترین راهکار حل این مشکلات طبیعتا مقاوم سازی می‌باشد، هم از منظر اقتصادی، هم زمان و دیگر موارد. در زیر به مشکلات متداول این سازه ها اشاره می‌کنیم:

- ترک های سازه‌ای

- بارگذاری بیش از حد

- خطا در طراحی و اجرا

- تغییرات سیستم سازه ای

- خسارات لرزه ای

- خوردگی بدلیل کرمو شدن بتن

 

راهکارهای مقاوم سازی اعضای بتنی مسلح:

- مواد کامپوزیتی FRP

- چسباندن ورق فولادی به سطوح

- کاشت نزدیک سطح میلگرد FRP

- افزایش ابعاد مقاطع به روش ژاکت بتنی

- پس کشیدگی خارجی

- تزریق اپوکسی

روش‌های ترمیم و مقاوم‌سازی سازه‌های بتنی

 

عوامل موثر در انتخاب راهکار مناسب مقاوم سازی:

- مقاومت بتن موجود

- راه های دسترسی به کارگاه

- مقدار مقاومت مورد نیاز

- هزینه های اجرای طرح مقاوم سازی

- محدودیت های زمانی

- زلزله خیزی منطقه

- جنبه های زیست محیطی

 

استراتژی کلی پروسه مقاوم سازی:

در ابتدا اعضایی که نیاز به مقاوم سازی دارند بررسی می‌شوند. بر اساس اطلاعات دریافت شده از مرحله بازدید و بررسی، عملکرد اعضاء مشخص شده ارزیابی می‌شود. اگر عضو مورد نظر عملکرد لازم را نداشته باشد و برای ادامه کاربری سازه نیاز به مقاوم سازی باشد، وارد مرحله طراحی شده و راهکاری مناسب اتخاذ خواهد گردید.

در ادامه مواد مصرفی برای طرح مقاوم سازی، مشخصات سازه ای و روش اجرا مشخص می‌شود.

روش‌های ترمیم و مقاوم‌سازی سازه‌های بتنی

 

ترک‌ها چگونه بررسی و ارزیابی می‌شوند؟

پس از ظهور ترک در اعضا بتنی، لازم است تا ریشه ایجاد ترک شناسایی شود. اگر مشخص شد ترک‌های ایجاد شده ناشی از خوردگی فولاد است، آزمایشات و تحقیقات میدانی بیشتری باید انجام شود، از جمله تست‌های مخرب و غیر مخرب (تست چکش اشمیت، تست های فراصوتی). اندازه ترک‌ها، مقدار پوسته شدن کاور میلگرد و خوردگی میلگردهای هر یک از اعضا معین شده. سپس ترک‌ها به متناسب با عرض ترک طبقه‌بندی می‌شوند.

 

مواد مصرفی برای ترمیم ترک‌های بتن:

در زیر به برخی مواد متداول برای ترمیم و نوسازی ترک های سازه بتن اشاره می‌کنیم:

بتن های پلیمری:

بتن‌های پلیمری یا ملات‌های پلیمری همراه با لاتکس پلیمری نظیر آکریلات‌ها و SBR (لاستیک استایرن بوتادین)

 

رزین های اپوکسی:

رزین‌های اپوکسی همراه با مواد پرکننده یا بدون مواد پرکننده نظیر ماسه کوارتزی برای تزریق یا تعمیر بتن

رزین‌های پلیمری همراه با مواد پرکننده یا بدون مواد پرکننده برای تعمیر بتن

 

مقاوم سازی اعضای دارای خوردگی:

اگر عضو مورد نظر دچار خوردگی شده، فرآیند زیر اتخاذ می‌شود:

۱. بتن ضعیف و آسیب دیده اطراف میلگرد برداشته شده

۲. با استفاده از برس سیمی یا فرآیند سندبلاست، قسمت زنگ زده فولاد را تمیز کرده و زنگ زدگی را پاک می‌کنند

۳. در نواحی آسیب دیده، مواد ضدزنگ اعمال می‌شود

۴. بر حسب نیاز با روش انکراژ، قسمت های زنگ زده را تقویت می‌کنند

۵. یک لایه‌ای از جنس پلیمری یا اپوکسی که چسبندگی بین بتن جدید و قدیم را تامین میکند اجرا می‌شود

۶. با استفاده از ملات پلیمری بتن آسیب دیده ترمیم می‌شود

۷. تزریق دوغاب سیمان یا دوغاب پلیمری یا اپوکسی به حفرات و ترک‌های داخلی یا نواحی کرمو شده بتن انجام می‌شود

۸. پوشش محافظ مناسبی تعبیه می‌شود

روش‌های ترمیم و مقاوم‌سازی سازه‌های بتنی

 

مقاوم سازی بتن بسیار آسیب دیده:

در مواردی که شرایط بتن موجود بسیار وخیم بوده و نمی‌توان برای بارگذاری موجود از روش‌های تزریقی آن را ترمیم کرد. استفاده از ژاکت بتنی برای مقطع می‌تواند انجام شود.

۱. سیستم تکیه گاهی کافی برای سازه فراهم می‌شود

۲. بتن ضعیف برداشته شده

۳. سطوح موجود و زنگ زدگی فولاد پاک می‌شود

۴. در نواحی آسیب دیده، مواد زینک ریچ اپوکسی اعمال می‌شود

۵. آرماتورهای جدید جایگزین آرماتورهای با خوردگی بالا می‌شود

۶. قالب بندی مورد نیاز فراهم شده

۷. لایه چسبنده پلیمری  بین بتن جدید و قدیمی اجرا می‌شود

۸. بتن ریزی به ضخامت، رده و کارایی مورد نیاز (فراهم شده با افزودنی‌های روان‌کننده) انجام می‌شود

جهت اطلاع از هزینه ترمیم و مقاوم سازی سازه های بتنی، کارفرمایان، پیمانکاران و مجریان محترم می‌توانند به وب‌سایت شرکت مقاوم‌سازی افزیر به آدرس www.afzir.com مراجعه نمایید. شرکت مقاوم‌سازی افزیر به عنوان یکی از بزرگترین تامین‌کنندگان مصالح مورد نیاز جهت ترمیم و مقاوم‌سازی انواع سازه‌ها در کشور فعالیت دارد. شرکت افزیر در راستای تامین نیازهای کشور در این زمینه، با داشتن کارشناسان فنی با تجربه اقدام به تولید و ارائه انواع الیاف کربن و شیشه تک جهته و دو جهته و همچنین چسب و رزین FRP نموده است.

امتیاز شما به این مطلب چنده؟
تقویت تیر بتنی مقاوم سازی تیر بتنی با frp مقاله مقاوم سازی سازه های بتنی پروژه مقاوم سازی ساختمان مقاوم سازی ساختمان های فرسوده روش های مقاوم سازی سازه فلزی انواع سازه های بتنی روش های نوین مقاوم سازی ساختمان ترمیم بتن به روش ملات سیمانی چسب ترمیم بتن حد مجاز کرمو شدن بتن مواد ترمیم بتن بار بحرانی ستون آسیب های بتن بتن پلیمری بتن گروت سازه های فضاکار ارزیابی سازه های آسیب دیده بتنی ناشی از عوامل شیمیایی ترمیم سازه های بتنی روش ترمیم سازه های بتنی ترمیم و مقاوم سازی سازه های بتنی ترمیم سازه های بتنی در زیر آب ترمیم سازه های بتنی زیر آب روشهای ترمیم سازه های بتنی پاورپوینت ترمیم سازه های بتنی مقاله ترمیم سازه های بتنی به وسیله شاتکریت همه چیز درباره اسکلت بتنی جزوه سازه های بتنی کتاب سازه های بتنی ساختمان بتنی چیست انواع اسکلت بتنی سازه های بتنی جدید اجزای ساختمان بتنی سازه های بتنی سازه های بتنی چیست سازه های بتنی اکسپوز سازه های بتنی پیش ساخته سازه های بتنی گلابچی سازه های بتنی سری عمران سازه های بتنی تحقیق سازه های بتنی پیشرفته سازه های بتنی معروف سازه های بتنی کتاب

نظرات کاربران
هیچ نظری ثبت نشده است

نام شما
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظرات


بیشتر بخوانید
چرخ گوشت خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟
گاهی ممکن است انسان به گوشت چرخ‌کرده موجود در بازار اطمینان نداشته باشد یا اینکه بخواهد در صد چربی گوشت را کنترل نماید که در اینجا ضرورت تهیه چرخ گوشت خانگی اجتناب‌ناپذیر است.
ادامه مطلب >
ارز دیجیتال:چطور در بازار ارز دیجیتال سرمایه گذاری کنم ؟
 رمز ارزها یک کلاس دارایی جدید و هیجان‌انگیز را به وجود آورده‌اند. اما این بدان معنا نیست که راه ما از آموزش و تحلیل جدا شده است. در واقع، باید برای ورود، ماندگاری و درک سازوکار این سیستم، آستین‌ها ر...
ادامه مطلب >
چطور از بورس پول دربیاریم
برای شروع سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار نباید نگران سرمایه باشید. چون شما می­‌توانید با مبالغ کمتر از یک میلیون تومان هم فعالیت در بورس را آغاز کنید.
ادامه مطلب >
تهشیر چیست ؟ هر آنچه باید درباره آن بدانید
ته شیر وجود خارجی نداشته و تنها جهت افزایش فروش محصول ، بجای سرشیر سعی شده است از ته شیر (تهشیر) اسفتاده شود. این خامه، غلیظ‌ترین و غنی‌ترین خامه در بین انواع خامه‌ها است. خامه لخته شده به طور سنتی د...
ادامه مطلب >
مروارید اصل- مشخصات، ویژگی ها، قیمت و هر آنچه باید درباره آن بدانید
مُروارید یا دُر، گوهری است معمولاً سفید و درخشان که در اندرون برخی از نرم‌تنان دوکفه‌ای مانند صدف مروارید به وجود می‌آید. وقتی جسمی خارجی مانند ذره‌ای شن بین صدف و پوسته او قرار بگیرد جانور لایه‌هایی...
ادامه مطلب >
طرز تهیه کباب تابه ای رزا منتظمی
من قبلا آموزش یک نوع کباب تابه ای رو در سایت قرار داده بودم که با گوشت چرخ کرده درست میشد. اما در این مطلب قصد دارم طرز تهیه کباب تابه ای رزا منتظمی رو آموزش بدم. رزا منتظمی در کتابشون این کباب رو به...
ادامه مطلب >
پانچو و ویژگی های کاربردی اش
 پانچو کوهنوردی یکی از سبک ترین، کم حجم ترین، ارزان ترین و در عین حال کاربردی ترین تجهیزات کوهنوردی است. یکی از لوازم ضروری در لیست تجهیزات کوهنوردی و طبیعت گردی پانچو است. این پوشش به خصوص در فصول پ...
ادامه مطلب >
بهترین روش های از بین بردن موهای زائد
موهای بدن انسان در کل سطح پوست می‌رویند؛ به جز کف پا، کف دست، لب‌ها و بخش‌هایی از ناحیه‌ی شرمگاهی. این موها در دوران کودکی بسیار نازک و کم‌تراکم هستند و بعد از دوران بلوغ واضح‌تر و متراکم‌تر می‌شوند....
ادامه مطلب >
انتخاب سرویس پخت و پز مناسب
یکی از دغدغه های مهم هر خانم خانه دار و نوعروس و هر آشپزی برای لوازم آشپزخانه و جهیزیه، تهیه سرویس قابلمه است.خرید بهترین سرویس قابلمه از اهمیت فراوانی برخوردار است . زیرا آنچه که خیلی مهمتر از مارک ...
ادامه مطلب >