ﺳﻪشنبه, 11 مهر,1402
آدرس ایمیل
info[@t]beh-zone.ir

اره درخت بر برقی و بنزینی چه تفاوت هایی باهم دارند؟


اره درخت بر برقی و بنزینی چه تفاوت هایی باهم دارند؟

این که بهترین اره باغبانی چیست و چه اره ای بیشتر می تواند نیاز آن ها را برطرف سازد و اینکه تفاوت اره موتوری برقی و اره بنزینی در چیست؟ و سوالات و ابهاماتی در این زمینه همگی جزء معدود سوالاتی می باشند که شما می توانید با خوانش ادامه متن به آن دست یابید. پس توجه شما را به ادامه مطلب جلب خواهیم نمود تا بتوانید به پاسخ سوالات خود دست یابید.

مقدمه

اره ها از پرکاربردترین لوازم برای برشکاری و جدا کردن قطعات مختلف هستند. این اره ها در انواع مختلف تهیه و تولید می شوند. اره های درخت بر از متداول ترین نوع اره ها هستند. این اره ها بر حسب نوع کارکرد بسیار مورد توجه قرار می گیرند. اره درخت بر موتوری یا بنزینی و برقی هر دو در دسته اره های درخت بر یا زنجیری جای می گیرند.

 

در واقع چیزی که سبب ایجاد تفاوت میان این دو اره شده است، نیروی محرکه آن ها است. در اره موتوری بنزین حکم نیروی محرکه را برای عملکرد اره دارد. اره برقی نیز با برق شروع به حرکت می کند. به همین خاطر اره موتوری را با نام اره بنزینی نیز می شناسند. همچنین اره ای که با برق کار می کند نیز با نام اره برقی یا اتومات معرفی می گردد.

 

در این مطلب که با عنوان مقایسه اره درخت بر برقی و بنزینی ارائه شده است به بیان تفاوت این دو نوع اره و برشمردن مزایا و معایب هر یک خواهیم پرداخت.

هم چنین بخوانید:راهنمای خرید و انتخاب بهترین اره و تیغ اره در نجاری

مقایسه اره درخت بر برقی و بنزینی:

برای مقایسه اره درخت بر برقی و بنزینی ابتدا باید بدانید که اره ها مصارف مختلفی دارند. به عنوان مثال این ابزارآلات برای هرس یا قطع کردن درختان بسیار مورد توجه قرار می گیرند ضمن اینکه می توانند در صنعت و ساختمان سازی نیز بکار گرفته شوند. به طور کلی اره درخت بر برقی بیشتر برای هرس و برش درختان کوچک استفاده می شود. این اره جزء اره های زنجیری محسوب می شود. بنابراین برای انجام برش به یک زنجیر مجهز شده است که از این زنجیر با نام دوران کننده نیز یاد می شود. این زنجیرها در اره های برقی با دندانه های تیزی دیده می شوند.

جهت مقایسه اره درخت بر برقی و بنزینی ، در ادامه این مطلب ابتدا به معرفی این دو ابزار هم خانواده خواهیم پرداخت و سپس تفاوت آن ها را بررسی خواهیم کرد.

 

اره درخت بر بنزینی چیست و چه کاربردی دارد؟

 

اره درخت بر بنزینی

یک مدل اره درخت بر بنزینی

اره بنزینی در امور باغبانی، آتش نشانی، باغداری، مجسمه سازی و جنگلبانی بسیار مورد توجه قرار می گیرد. اره های زنجیری دارای تیغه های خاصی هستند. این تیغه ها به شکل رشته ای کنار هم قرار گرفته و در اطراف یک صفحه فلزی به نام ساطور جمع شده اند. تعداد تیغه های به کار رفته در این اره ها عموما 30 عدد در نظر گرفته می شود. بخش مهم بعدی این اره ها که هنگام مقایسه اره درخت بر برقی و بنزینی باید به آن توجه کرد، موتور ابزار است. این موتور با استفاده از نیروی برق یا بنزین شروع به فعالیت می کند.

موتور های بنزینی این اره ها دارای 2 سیلندر هستند. این موتورها با کاربراتور شروع به فعالیت می کنند. ضمن اینکه این موتورها دو زمانه نیز می باشند. در واقع موتورهای بنزینی در دو نوع دو زمانه و چهار زمانه تولید می شوند. موتورهای دو زمانه در ساختمان ابزارآلات صنعتی بکار گرفته شده و نمونه های چهار زمانه در ساختمان خودروها مورد استفاده قرار می گیرند.


اره درخت بر موتوری یا بنزینی بسیار پر قدرت و پر سرو صدا است. این اره با توجه به نیروی محرکه خود که بنزین است و عدم نیاز به استفاده از برق مستقیم و محدودیت به این موضوع، در مکان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این در حالی است که اره های برقی نمی توانند در هر مکانی به فعالیت بپردازند و کاربر هنگام استفاده از این مدل ها حتما باید نزدیک به منبع برق مستقیم باشد. این شاید یکی از مهم ترین نکاتی است که هنگام مقایسه اره درخت بر برقی و بنزینی باید مد نظر قرار بگیرد.

با توجه به همین موضوع بیشترین کاربرد اره های موتوری در حوزه صنایع باغبانی و باغداری است. در واقع در جنگل ها که نمی توان اره برقی را بکار بست، از اره موتوری استفاده می شود. این موضوع به دلیل قدرت بالای اره بنزینی بوده و ضمن اینکه این دستگاه برای راه اندازی نیاز به برق ندارد بنابراین می توان از آن در نواحی دور افتاده چون اعماق جنگل ها بهره مند شد.

با این وجود اره موتوری در حین کار بسیار سر و صدا دارد. این سر و صدا در حدی است که می تواند به پرده گوش کاربر صدمه بزند پس استفاده از محافظ گوش حین کار با این دستگاه از جمله نکات مهم ایمنی است که حتما باید رعایت شود. در کل برای سالم ماندن از خطرات احتمالی مربوط به این دستگاه ها و دیگر ابزارآلات صنعتی باید به نکات ایمنی مربوط به هر ابزار توجه کرد.

هم چنین بخوانید:اره موتوری و صرفه جویی در زمان

مزایا و معایب اره های درخت بر بنزینی:

اره موتوری یا بنزینی با وجود داشتن بسیاری از مزایا، نقص هایی نیز به همراه دارد. به عنوان مثال این نوع اره ها بسیار پر سرو صدا هستند. ضمن اینکه در حین کار لرزش آزار دهنده ای را برای فرد ایجاد می کنند. این لرزش زیاد می تواند کمی دقت کار را نیز پایین بیاورد. به علاوه اره موتوری یا بنزینی سنگین است و همین موضوع کار کردن با آن را سخت و مشکل خواهد کرد.

اره بنزینی حساسیت زیادی دارد. برای عملکرد مناسب این اره ها، باید مراقبت از آن ها را در اولویت قرار دهید. به عنوان مثال اینکه سوخت رسانی به آن ها به موقع انجام شود یا فیلتر هوای آن ها سر موقع تعویض گردد، بسیار حائز اهمیت بوده و به افزایش عمر مفید ابزار کمک خواهد کرد.

 

اره درخت بر برقی چیست و چگونه کار می کند؟

 

اره برقی درخت بر

یک مدل اره درخت بر برقی

اره درخت بر برقی نیز یک نمونه دیگر از اره های زنجیری است که در اندازه ای کوچک تر از اره درخت بر بنزینی تولید می گردد. ضمن اینکه این نوع اره از اره بنزینی قدرت کمتری نیز دارد. نیروی محرکه در اره برقی، نیروی برق مستقیم است. یعنی این اره ها از طریق سیم به منبع برق مستقیم متصل می شوند و مانند اره موتوری نیازی به بنزین و سوخت نخواهند داشت.

ایده تولید اره برقی با جرقه ذهنی یک پزشک آلمانی زده شد. این پزشک برای بریدن استخوان وسیله ای شبیه به اره برقی تولید کرد. با وجود اینکه قدمت این موضوع به سال 1830 بر می گردد اما در واقع تولید اره زنجیری به صورت انبوه در سال 1920 میلادی صورت گرفته است.

 

مزایا و معایب اره های درخت بر برقی:

 

اره برقی رونیکس در دست کاربر

اره برقی رونیکس در دست کاربر

این اره ها در بسیاری از موارد برای کنترل آتش سوزی، نجات افراد، برطرف کردن انسداد راه و… به کار گرفته می شوند هر چند که عده ای از افراد تنها برای قطع درخت از این اره ها کمک می گیرند و این موضوع از استفاده های مضر اره های زنجیری تلقی می شود.

اره برقی مزیت هایی نیز نسبت به اره موتوری دارد. این اره قیمت کمتری نسبت به اره موتوری داشته، سبک بوده و برای محیط زیست آلودگی به همراه ندارد. ذکر این نکته نیز بسیار مورد توجه است که این اره صدای کمتری نسبت به اره موتوری دارد بنابراین آلودگی صوتی ایجاد نمی کند.

افراد آماتور و غیر حرفه ای نیز می توانند از اره درخت بر برقی استفاده کنند. در واقع اره برقی برای افراد آماتور ابزاری به نسبت مناسب تر شناخته می شود. این اره در محیط هایی همچون کارخانه، کارگاه یا منزل که دسترسی به منبع برق وجود دارد استفاده می شود.

در مقایسه اره درخت بر برقی و بنزینی، از معایب اره درخت بر برقی می توان به قدرت پایین آن اشاره کرد. این موضوع باعث می شود که از این اره ها نتوان برای کلیه امور استفاده کرد. ضمن اینکه به دلیل استفاده از برق، نمی توان آن ها را در محیط های مختلف بکار گرفت.

 

مقایسه اره درخت بر برقی و بنزینی:

برای مقایسه اره درخت بر برقی و بنزینی باید به نقش هر یک از آن ها در امور مختلف توجه کرد:

  • -به طور کلی  اره موتوری یا بنزینی سنگین تر است. به همین خاطر حمل و نقل مشکل تری دارد.
  • -محرک اولیه برای استفاده از مدل برقی، نیروی برق می باشد اما این محرک در اره موتوری بنزین است.
  • -اره درخت بر موتوری قدرت بسیار بیشتری نسبت به اره درخت بر برقی دارد. به همین خاطر می توان از آن برای برش درختان ضخیم و قطور نیز استفاده کرد.
  • -مدل برقی این اره ها بیشتر در محیط های کوچک نظیر کارگاه، منزل، کارخانه و… مورد استفاده قرار می گیرد. این در حالی است که از اره های بنزینی در محیط های بزرگ و برای فعالیت هایی همچون جنگلبانی، باغداری، نجاری و… استفاده می شود.
  • -اره برقی وابسته به تغذیه از منبع برق مستقیم است. بنابراین نمی توان در کلیه مکان ها از آن بهره مند شد.
  • -اره بنزینی یک اره پر سر و صدا است. همین موضوع استفاده از آن را نیازمند تجهیزاتی نظیر گوشی محافظ و… می نماید اما اره برقی صدای بسیار کمی دارد و به همین خاطر می توان از آن در فضاهای آپارتمانی نیز بهره مند شد.
  • -قدرت تولیدی مدل های برقی این اره بر حسب وات محاسبه می شود. حال آن که قدرت تولیدی در اره بنزینی بر مبنای حجم موتور در نظر گرفته می شود و گنجایش حجم موتور نیز با سی سی معرفی می شود.

 

اره موتوری رونیکس در دست کاربر

اره موتوری رونیکس در دست کاربر

سوالات متداول

1- آیا اره برقی همان اره زنجیری یا موتوری است؟
اره های زنجیری یا درخت بر، بر اساس نوع منبع تغذیه خود به دو دسته اره برقی و بنزینی تقسیم می شوند. اما در بازار ابزار ایران به هر دو مدل اره درخت بر «اره برقی» گفته می شود.

2- برای قطع درختان تنومند و قدیمی کدام نوع اره برقی ابزار مناسب تری محسوب می شود؟
اره درخت بر بنزینی

3- اره های درخت بر برقی و بنزینی به جز نوع منبع تغذیه، در چه فاکتورهای دیگری با هم متفاوت هستند؟
این دو مدل اره در نوع عملکرد موتور، توان برشکاری، وزن و میزان تولید آلودگی صوتی با یکدیگر متفاوت هستند.

 

جمع بندی

نتیجه گیری مقایسه اره درخت بر برقی و بنزینی:

در پایان با جمع آوری مطالبی پیرامون مقایسه اره درخت بر برقی و بنزینی باید به این موضوع اشاره کنیم که هدف شما از خرید اره اهمیت زیادی دارد. به عنوان مثال برای کارهای تاسیساتی سبک یا کار در منزل از اره های برقی استفاده کنید. چون در این محیط ها هم منبع تامین برق اره وجود دارد و هم می توانید اره را به خوبی جا به جا کنید. ضمن اینکه اگر به دنبال اره قدرتمند با کارایی بالا و سرعت زیاد برای شغل خود در صنایع نجاری و چوب بری و… خود هستید، می توانید از اره موتوری که به مراتب پر قدرت تر است کمک بگیرید.

 

فراموش نکنید که هدف از مقایسه اره درخت بر برقی و بنزینی در این مقاله انتخاب یک مدل اره درخت بر به عنوان اره بهتر یا کاربردی تر نیست بلکه هدف از ارائه متن مقایسه اره درخت بر برقی و بنزینی تنها راهنمایی کاربران حرفه ای و همراه رونیکس است تا هنگام خرید، انتخاب مناسب تر و به صرفه تری داشته باشند و امیدواریم که مطالعه مقایسه اره درخت بر برقی و بنزینی بتواند از اتلاف وقت، هزینه و انرژی شما هنگام خرید و استفاده از اره درخت بر جلوگیری کرده و تجربه ای خوب از این موضوع برای شما به وجود بیاورد.

 

جدول مقایسه اره درخت بر برقی و بنزینی:

  مزایا معایب
اره بنزینی -قدرت بالا در برشکاری -توان بالا در برش چوب های پرتراکم و با قطر زیاد -قابل استفاده در محیط های مختلف و دور از منبع برق -آلودگی محیط زیست -پر هزینه و دارای قیمتی بالاتر -آلودگی صوتی بیشتر
اره برقی -کم هزینه و برخوردار از قیمتی مناسب تر -وزن پایین -آلودگی صوتی کمتر -قدرت کم در برشکاری -وابسته به منبع برق و عدم امکان جا به جایی ابزار
امتیاز شما به این مطلب چنده؟
اره برقی دست دوم اره بنزینی دیجی کالا اره زنجیری شارژی دیجی کالا اره زنجیری شارژی کوچک اره برقی اره برقی شارژی باغبانی دیجی کالا اره برقی دستی اره برقی رونیکس اره درخت بر برقی رونیکس اره درخت بر برقی اره درخت بر برقی رونیکس مدل 4742 اره درخت بر برقی توسن اره درخت بر برقی apn اره درخت بر برقی باس اره درخت بر برقی ماکیتا قیمت اره درخت بر برقی اره برقی درخت بر دست دوم خرید اره برقی درخت بر اره برقی ایرانی قیمت اره موتوری کوچک اره زنجیری برقی قیمت اره موتوری قیمت اره برقی رونیکس قیمت اره برقی بی صدا خرید اره درخت بر برقی قیمت اره برقی کوچک باغبانی قیمت اره موتوری اشتیل 381 دیجی کالا اره درخت بر شارژی قیمت اره درخت بر برقی رونیکس قیمت انواع اره برقی درخت بر قیمت اره برقی درخت بر ماکیتا اره بنزینی قیمت اره بنزینی دست دوم اره درخت بر بنزینی ۵۰ سانت ادون اره بنزینی رونیکس قیمت اره بنزینی اره درخت بر بنزینی اره درخت بر بنزینی ادون اره درخت بر بنزینی اشتیل اره درخت بر بنزینی کرون اره درخت بر بنزینی دست دوم اره درخت بر بنزینی رونیکس مدل 4645 اره درخت بر بنزینی okem قیمت اره درخت بر بنزینی اره درخت بر بنزینی اوکم قیمت اره موتوری اشتیل قیمت اره برقی شارژی باغبانی کوچک اره بنزینی ادون خرید اره درخت بر بنزینی قیمت اره درخت بر بنزینی ادون قیمت اره درخت بر بنزینی رونیکس

نظرات کاربران
هیچ نظری ثبت نشده است

نام شما
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظرات


بیشتر بخوانید
اصول صحیح چیدمان لباس در چمدان
وقتی قرار است لباس های یک هفتهٔ خود را درون یک چمدان مسافرتی جا بدهید. برای آنکه البسه چروک نشود و از فضای چمدان بهتر استفاده شود راهکارهای ارائه شده در این مطلب را امتحان کنید.
ادامه مطلب >
نگهداری از گیاه بامبو در منزل ؛ آیا گیاه بامبو خوش شانسی می آورد؟
اگر می‌خواهید زندگی پر از سلامتی، شانس و عشق داشته باشید، باید گیاه لاکی بامبو یا همان بامبوی معروف خودمان را که به عنوان گیاه شانس معروف است، در خانه یا محل کارتان نگهداری کنید. سال‌ها است مردم آسیا...
ادامه مطلب >
چگونه یک چاقو را به‌شکل درست تیز کنیم؟
هر چند ماه یک بار متوجه خواهید شد که چاقوی آشپزی شما برای تهیه برش های کاملاً نازک و تکه های دقیق مشکل دارد. در این صورت چاقوی شما کند شده است و نیاز به تیز شدن دارد.
ادامه مطلب >
بهترین راه های مدیریت حقوق ماهانه
بسیاری از افراد، برای حقوق ماهانه خود برنامه‌ریزی درستی ندارند و تا حقوق بعدی هشت‌شان گرو نُه‌شان است و درنهایت برای ایام بازنشستگی خود نیز هیچ پس‌اندازی ندارد؛ اما با شناخت برخی عادت‌های درست و غلط ...
ادامه مطلب >
موارد استفاده از قالب سیلیکون
می توانید از قالب های سیلیکونی علاوه بر تهیه ی مافین استفاده های دیگری انجام بدهید.قالب های سیلیکونی بسیار انعطاف پذیر هستند و یکی از بهترین قالب ها برای درست کردن شکلات، ژله و کیک بدون چسبندگی می با...
ادامه مطلب >
بهترین روش برای تشخیص سن تخم مرغ
تخم مرغ یکی از مواد غذایی پر استفاده در سبد غذایی هر یک از ما می باشد که برای تشخیص “سن تخم مرغ” و تازه بودن آن می توانید از یک روش کاربردی استفاده کنید.
ادامه مطلب >
راهنمای خرید انواع دفتر مشق،یادداشت، سیمی و کلاسوری
دفتر یکی از پرکاربردترین و پرفروش ترین وسایل برای اغلب افراد محسوب می شود. به همین دلیل این محصول تنوع بسیار بالایی دارد. در هنگام خرید یک دفتر بهتر است، به چند نکته توجه داشته باشید. با ما همراه باش...
ادامه مطلب >
آشنایی با کاربردهای متفاوت و جالب روغن های گیاهی
هر یک از روغنهای گیاهی بسته به گیاه مورد استفاده و مزاج روغن پایه آن، دارای خواص و تأثیرات زیادی است که کاربردهای مختلف بهداشتی، آرایشی و درمانی دارند. در ادامه به‌صورت خلاصه به برخی از خواص روغنهای ...
ادامه مطلب >
راه مؤثر برای صرفه‌جویی در هزینه‌های زندگی و پس‌انداز بیشتر
برای اینکه برنامه ریزی بهتری برای خرید و صرف پول در زندگی داشته باشیم همیشه باید راه های صرفه جویی در پول خرج کردن را هم در نظر بگیریم تا برنامه ریزی که انجام میدهیم کامل باشد.
ادامه مطلب >