دوشنبه, 25 تیر,1403
آدرس ایمیل
info[@t]beh-zone.ir

اره موتوری و صرفه جویی در زمان


اره موتوری و صرفه جویی در زمان

بریدن الوار و درختان با اره دستی کار بسیار سختی است که با استفاده از اره موتوری به راحتی می توانید این کار را انجام دهید.

اره موتوری چیست؟

اره زنجیری یا اره موتوری دستگاهی است که قابل حمل بوده و از یک تیغه اره که بر روی آن یک زنجیر با مجموعه دندانه ها که بر روی یک نوار راهنمای فلزی در حال چرخش است تشکیل شده است.

اره موتوری یکی از ادوات و لوازم باغبانی پرکاربرد در کارهای تخصصی است که با استفاده از نیروی الکتریسیته و هیدرولیکی کار می‌ کند. از آنجا که اره موتوری با استفاده از روش‌های مختلف و در مدل‌های متفاوت تولید می‌شود به آن‌ها اره برقی یا اره بنزینی نیز گفته می‌شود.

تمامی اره های برقی دارای یک دوران کننده هستند. دوران کننده در واقع یک زنجیر است که روی آن دندانه های تیز برای بریدن وجود دارد.

اره موتوری ها معمولاً دارای یک موتور بنزینی تک سیلندر کوچک می باشند، البته بعضی از مدل های اره موتوری دارای موتور الکتریکی بوده که توان خود را از کابل متصل به برق یا باتری دریافت می کنند، هستند.

 

تاریخچه اختراع:

شاید بد نباشد که بدانید، اره برقی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد، نخستین بار در قرن هجدهم توسط پزشکان اروپایی ساخته شد. اره برقی ساخته شده که تا حدودی متفاوت از اره امروزی بود، برای بریدن استخوان و جراحی بدن انسان طراحی شد.

بعد ها و در قرن نوزدهم برای نخستین بار اره موتوری که توسط نیروی برق یا بنزین کار می کرد، تولید شد. اختراع این ابزار متأسفانه، امروزه کمک زیادی به قطع بی رویه درختان و نابودی جنگل ها کرده است. اما همچنان کاربردهای مفید و سودمندی برای انسان دارد.

 

مزایای اره موتوری:

اصلی ترین مزیت اره موتوری سرعت بالای آن است. بریدن الوار و درختان با اره دستی کار بسیار سختی است که با استفاده از اره موتوری به راحتی می توانید این کار را انجام دهید. با یک حساب سرانگشتی می توان به این نتیجه رسید که چطور برش با استفاده از اره موتوری 5 تا 10 بار سریع تر انجام می گیرد.

استفاده از اره موتوری 10 برابر بیشتر در وقت و انرژی خود صرفه جویی کرده اید.

دو تا از بزرگترین معایب اره موتوری بحث ایمنی و نحوه نگهداری از دستگاه است. اگر چه پس از آموزش مناسب هر شخص بزرگسال نسبتاً قوی می تواند از اره موتوری استفاده کند اما در کل این دستگاه بسیار خطرناک می باشد.

 

انواع اره موتوری (اره زنجیری) از نظر نوع انرژی:

اره موتوری ها از لحاظ نوع انرژی مصرفی به انواع باتری دار، برقی، هیدرولیکی و بنزینی تقسیم بندی می شوند. در ادامه ویژگی های هر یک را بیان کرده تا متوجه شوید که کدام یک جوابگوی کار شما است.

اره موتوری برقی:

یکی از انواع اره موتوری، اره برقی است که نسبت به اره بنزینی کوچک تر و ضعیف تر است. در اره برقی یک موتور وجود دارد که با استفاده از نیروی برق راه اندازی می شوند و برای روشن کردن آن‌ها به سوخت یا بنزین نیازی ندارید.

از مزایای استفاده از اره برقی می توان به ارزان تر بودن موتور آن ها نسبت به دیگر موتورها، آلودگی صوتی کمتر، آلودگی هوای کم و سبکی آن ها اشاره کرد. اره برقی دستی معمولاً برای افراد تازه کار مناسب است. افراد تازه کار می توانند از این نوع از دستگاه های صنعت کشاورزی و باغبانی در خانه خود، برای انجام کارهای خانه استفاده کنند.

از جمله معایب اره برقی قدرت کم و قابل استفاده نبودن در تمامی شرایط می باشد.

 

اره موتوری باتری دار:

اره های شارژی یکی از انواع اره های برقی می باشد. اره برقی های شارژی همان طور که از نام آنها پیداست، با باتری کار می کنند و در ساخت آن ها از هیچ گونه سیمی استفاده نشده است.این نوع اره نیازی به برق نداشته اما زمان کار با آن محدود بوده و از سایر اره موتوری ها دارای توان پایینتری می باشد. این نوع اره بهترین انتخاب برای هرس کردن یا برش شاخه های کوچک درختان می باشد.

 

اره موتوری بنزینی:

اره بنزینی یکی از انواع  اره موتوری های رایج می باشد که با ترکیب سوخت و روغن شروع به کار می کند و برای افراد حرفه ای و متخصص مناسب است. موتورهای به کار رفته در این اره ها قدرتمند هستند و عیب آن سنگین تر بودن آن نسبت به دیگر اره هاست.

 

اره موتوری هیدرولیکی:

از این نوع اره برای پاکسازی خطوط برق از شاخه ها و حتی برای برش زیر آب استفاده می کنند اما از آنجایی که برای تامین توان اره نیاز به یک یونیت هیدرولیک داریم برای هر کاربری استفاده نمی شود و کم مصرف می باشد.

 

تفاوت اره زنجیری برقی و بنزینی چیست؟

*اره بنزینی دارای یک موتور دو زمانه ، معمولاً یک سیلندر است. این دستگاه سیلندر پیستون را با سوخت بنزین به حرکت در می آورد و حرکت رفت و برگشتی پیستون را از میل لنگ به حرکت چرخشی تبدیل می کند. این دستگاه بسیار قدرتمند است و همچنین سرعت بالایی دارد و صدای زیادی تولید می کند.

*اما با اره برقی ، اره توسط یک موتور الکتریکی چرخانده می شود. این دستگاه وزن و حجم کمتری نسبت به اره بنزینی دارد و همچنین صدای آن بسیار کمتر از نوع بنزینی است.

*لازم به ذکر است که یکی از مزایای اره بنزینی این است که می توان از آن در هر کجا استفاده کرد و فقط به راحتی از سوخت بنزین استفاده می شود. اما اره برقی فقط در جاهایی که برق وجود دارد قابل استفاده است. اما سرعت کار دستگاه اره برقی از نظر وزن کم و نوع کارکرد این دستگاه از اره بنزینی بیشتر است.

*برای کار با دستگاه اره بنزینی ابتدا باید سوخت مورد نظر را در مخزن آن پر کرده و با دستکاری دستگاه را روشن کنید و دستگاه تا پایان کار روشن خواهد ماند.

*اما برای کار با دستگاه اره برقی ، با فشار دادن دکمه دستگاه روشن شده و هنگام آزاد شدن دستگاه خاموش می شود.

*اره بی سیم ، مانند اره بنزینی ، در هر جایی قابل استفاده است ، اما محدودیت های خود را دارد. قدرت و سرعت کمتر این دستگاه نسبت به نوع الکتریکی آن کمتر است و نمی توان از این دستگاه برای برش تنه های ضخیم استفاده کرد.

*به دلیل قدرت محدود ، اره های برقی اره هایی با طول حداکثر 50 سانتی متر دارند. اما دستگاه اره برقی بنزینی به دلیل قدرت زیاد و سرعت زیاد و همچنین استفاده از این دستگاه در اعماق جنگل ها برای قطع درختان ضخیم دارای تیغه هایی تا 150 سانتی متر است.

 

مهمترین نکات هنگام خرید اره زنجیری:

طول تیغه یا ساطور اره زنجیری:

طول تیغه اره میزان برش را بیان می کند.اگر به صورت حرفه ای نمی خواهید از اره استفاده کنید با اره های کوچک تر هم می توانید چوب های بزرگ را برش دهید فقط باید عملیات برش را چندبار تکرار کنید. برای برش ایمن و آسانتر با اره زنجیری،باید طول ساطور اره حداقل ۵ سانتی متر بیشتر از قطعه چوب یا تنه درختی باشد که قصد برش آن را دارید. بنابراین برای برش تنه ۳۵ سانتی متری باید اره ای با ساطور ۴۰ سانتی متری داشته باشید.
اگر شما کاربری هستید که فقط چند بار در سال از اره برقی استفاده می کنید اره با طول ۳۵سانتی متر و و اگر استفاده بیشتر دارید اره با طول تیغه ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر و اگر به صورت حرفه ای کار میکنید اره با تیغه ی ۵۵ تا ۹۰ سانتی متر باید تهیه کنید

 

قدرت و نوع موتور اره زنجیری:

توجه کنید که در اره برقی قدرت برحسب وات است و هر چه این عدد بزرگتر باشد اره رنجیری برقی شما قدرت بالاتری دارد و اره زنجیری بنزینی هر چه حجم موتور بیشتر باشد موتور قدرت بالاتری خواهد داشت.
اره های برقی قدرت کمتری دارند و برای برش درختان نازک و هرس کاری مناسب هستند.اره برقی صدای کمتری تولید میکند اما اره ها بنزینی سروصدای بیشتر ولی در حین حال بسیار باقدرت و سرعت بالایی برش را انجام می دهند.

 

انتخاب نوع:

نکته ی بعد در خصوص خرید اره زنجیری توجه به نوع آن است که برای این منظور ما در بخش قبلی از همین مطلب شما را با اره های بنزینی و برقی مرتبط با آن آشنا کرده و کمی در خصوص مزایا و معایب استفاده از آن ها نیز برایتان صحبت کردیم. حال دیگر انتخاب با خودتان است که بایستی متناسب با حجم نیاز کاری و ضخامت الواری که می خواهید آن را بُرش دهید یک کدام را برگزینید.

 

وزن و ابعاد اره:

نکته مهم بعدی جهت انتخاب اره زنجیری مربوط به وزن و اندازه آن می شود. فراموش نکنید که کار با این مدل از وسایل بصورت دستی بوده و به همین منظور بهتر است تا اره شما از تناسب وزنی با توان جسمانی و همچنین اندازه ای قابل قبول برای شما خریداران عزیز برخوردار باشد.

توجه داشته باشید در دست گرفتن اره در حالت خاموشی با حالتی که تیغه آن در حال چرخش و کار کردن بر روی سطوح مختلف است از زمین تا آسمان برایتان متفاوت خواهد بود؛ پس خواهشا از خرید اره های خیلی بزرگتر از اندازه ای که می توانید در دست بگیرید و سنگین تر از وزنی که کار با آن برایتان راحت نیست، جدا خودداری فرمایید.
 

قدرت فیزیکی و توان بدنی:

اره زنجیری ابزار قدرتمندی است که باید به خوبی کنترل شود.توان و قدرت کاربر برای هماهنگ شدن با ابزار و در دست گرفتن و کار با آن بسیار مهم است پس توصیه می شود که با توجه به قدرت و توانایی خود اره تهیه کنید چون در استفاده طولانی مدت خسته کننده می شود و می تواند آسیب وارد کند.

 

لوازم جانبی ایمنی:

در هنگام خریدتان حتما به وسایل ایمنی جانبی که بایستی در حین استفاده از اره زنجیری از آنان استفاده نمایید تا امنیت را برای خودتان بیش از پیش کنید نیز توجه لازم را داشته باشید. این وسایل عبارتند از: عینک، محافظ گوش، دستکش، لباس و کفش کار و همچنین کلاه ایمنی می باشد.

 

قیمت اره زنجیری:

تمام نکات گفته شده در این مطلب از جمله عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت اره زنجیری بحساب آورده می شود که البته شما عزیزان بایستی با در نظر گرفتن حجم نیاز و نوع زمینه کاری خود به سراغ خرید یک مدل باکیفیت و همچنین گارانتی دار از این نوع اره ها بروید.

 

 

نکات مهم در تعمیر و نگهداری اره زنجیری:

*به صورت دوره ای سطح تیغه و سطح زنجیر را بررسی و روانکاری و گریسکاری آن ها را انجام دهید. بهتر است قبل از هربار استفاده سطح زنجیر را روغنکاری نمایید.

*همیشه زنجیر اره موتوری را تیز نگه دارید. این عمل نه تنها باعث افزایش کارآیی دستگاه در حین عملیات برش خواهد گردید بلکه ایمنی اپراتور در حین عملیات برش با اره برقی را تضمین خواهد نمود.

*قبل از هربار استفاده، تیغه اره زنجیری را به طور کامل تمیز و بقایای ماده برش خورده را از روی آن پاک نمایید.

 

نحوه تیز کردن تیغه اره موتوری:

برای تیز نمودن زنجیر اره موتوری از یک سوهان آهن استفاده کنید. سوهانکاری تیغه سخت و زمان گیر نبوده، اما این امر جز موارد مهم در تعمیر و نگهداری علفتراش بوده که تاثیر زیادی در انجام مناسب عملیات برش خواهد داشت.

 

جهت اطمینان از ایمن بودن اره موتوری و کارکرد مناسب آن و عدم صدمه به اپراتور و ایمنی کار با آن حتما این موارد را چک نمایید:

ترمز اره موتوری

کنترل کننده گاز

گیرنده زنجیر

روانکاری زنجیر

چرخش زنجیر باید به صورت کامل و مناسب انجام شود و سایشی در آن وجود نداشته باشد.

 

روش های سرویس و نگهداری از اره‌ زنجیری:

دور از دسترس کودکان نگهداری شود: این وسیله هم مانند سایر وسایل پرخطر می بایست دور از دسترس کودکان نگهداری شود. این وسیله جزو خطرناک ترین وسایل جهان می باشد.
سرویس سالیانه: به طور سالیانه اره خود را برای سرویس به مراکز مجاز بفرستید و آن ها را سرویس دوره ای کنید اگر این اره ها را سرویس نکنید می بایست هزینه های سنگینی برای تعمیر آن ها بپردازید.
قدرت موتور: با توجه به میزان قدرت موتور اره از آن استفاده نمایید. هرگز از اره زنجیری با قدرت کم اقدام به بریدن تنه درختان قطور نکنید زیرا فشار زیادی به موتور آن وارد می شود و باعث سوختن آن می شود.
نوع سوخت: اره زنجیری بنزینی برای کارکرد صحیح و طول عمر بیشتر نیاز به سوخت بنزین دارد. شما فقط مجاز هستید که درون باک این اره ها بنزین بریزید. هرگز از مواد سوختی دیگر به جای بنزین استفاده نکنید. بهتر است از بنزین یورو ۴ با اکتان ۹۵ استفاده نمایید تا دستگاه شما طول عمر بیشتری داشته باشد.

 

سوالات متداول:

چگونه اره برقی را در دست بگیریم؟ 

نحوه کنترل و در دست گیری اره موتوری یکی از مهم ترین بخش ها در کار با اره زنجیری و حفظ نکات ایمنی است. بدین منظور پاهای خود را به انداره عرض شانه باز نمایید. همچنین همواره در یک طرف اره قرار بگیرید و به هیچ عنوان در پشت آن نایستید. بهترین حالت در دست گیری اره حالتی است که با یک دست دستگیره روی اره موتوری را بگیرید. در واقع دست در این حالت به نوعی نقش ضامن لگد اره را ایفا می کند. لذا در صورت کیک بک و برگشت اره احتمال بروز حادثه کمتر است.

هنگامی که با اره زنجیری کار می کنید و به بریدن مشغول هستید، بهتر است اره زنجیری را در کنار خود با یک دست نگه دارید. این کار ضمن مهار لگدزنی، در صورت زمین خوردن اره، خطری شما را تهدید نخواهد کرد. هنگام استفاده از اره برقی از برش و کار با دستگاه در ارتفاع بالاتری از شانه خودتان خودداری نمایید. در این حالت کنترل و تسلط شما کاهش چشمگیری پیدا خواهد کرد.

 

چگونه اره برقی را تمیز نماییم؟

حفظ و نگهداری مناسب اره موتوری از عوامل مهم در طول عمر دستگاه و استفاده آن در طولانی مدت است. در همین راستا تمیز کردن اره از جایگاه ویژه ای برخوردار است. بدین منظور نخستین گام، خارج کردن قاب محافظ کلاج است.

پس از آن ترمز اره را کنترل و بررسی نمایید. حال با استفاده از یک قطعه مناسب مسیر زنجیر اره را تمیز نمایید. همچنین با برداشتن پوشش سیلندر نیز فیلتر هوا را تمیز کرده و در صورت نیاز آن را بشویید. منفذهای ورودی هوا به دستگاه نیز باید تمیز شوند و در صورت گرفتگی یا انسداد بهتر است به صورت کامل باز شده و تمیز شوند.

 

چگونه تیغه اره برقی را تیز نماییم؟

تیغه اره موتوری مهم ترین بخش در برش تنه و شاخ و برگ درختان است. استفاده مداوم و طولانی مدت سبب کندی تیغه ها می شود. این عامل راندمان اره زنجیری را کاهش داده و در صورت رفع نکردن این موضوع، افزایش استهلاک و آسیب های احتمالی دور از ذهن نخواهد بود.

همانطور که در قسمت قبل اشاره کردیم تیز کردن تیغه ها اغلب به کمک سوهان آهنی انجام می شود. فرآیند تیز کردن معمولاً به سرعت انجام می شود اما نقش مهم و ماندگاری در حفظ و نگهداری دستگاه شما خواهد داشت.

به منظور تیز کردن تیغه ها ابتدا اره برقی را توسط گیره ای مطمئن مهار کنید و از عدم حرکت آن اطمینان حاصل نمایید. سپس ترمز اره را درگیر نمایید. حال دندانه های برنده را تیز نمایید.

این کار با استفاده از زاویه مناسب سوهان و دندانه ها نسبت به مفصل زنجیر قابل انجام است. عمل تیز کردن با جلو و عقب نمودن سوهان انجام می شود. پس از تیز نمودن یک ردیف از دندانه ها، اره برقی را برعکس نمایید. حال دندانه های باقی مانده را به همان روش قبل سوهان زده و تیز نمودن تیغه را تکمیل نمایید.

 

اره موتوری بنزینی برای چه کارهایی مناسب است؟

اره موتوری یا اره زنجیری بنزینی برای کارهای سنگین و حرفه ای مناسب است. در واقع هرگاه به اره ای قدرتمند و پرتوان نیاز دارید، اره برقی گزینه مناسبی نخواهد بود. اره های موتوری (برقی) بنزینی بر حسب توان و حجم موتور به انواع مختلفی دسته بندی می شود. هر یک از آن ها برای انجام امور مختلف گزینه ایده آلی هستند. ضمن آن که هر چه قدرت و توان اره برقی بالاتر باشد هزینه خرید و مهارت بالاتری نیاز خواهد داشت.

 

بهترین اره برقی برای من کدام است؟

اغلب اره های بنزینی از موتورهای دوزمانه استفاده می کنند. در این صورت به ترکیب مناسبی از بنزین و روغن نیازمندند. همچنین توان آن ها نیز بر حسب کیلووات و حجم موتور با واحد سی سی مشخص می شود.

طول تیغه یا ساطور پارامتر مهمی در کار با اره برقی است. در واقع هرچه شیء مورد نظر شما قطر بیشتری داشته باشد شما نیاز به ساطور بلندتری خواهید داشت. در نتیجه ساطور بلند نیز برای عملکرد مناسب خود نیاز به توان خروجی به مراتب بیشتری دارد.

دامنه توان اره برقی معمولاً بین ۱.۵ تا ۵ اسب بخار بوده و حجم موتور نیز ۲۵ تا ۵۰ سی سی می باشد. ممکن است دستگاهی خارج از این محدوده توانی نیز رؤیت کنید. اما محدوده رایج، این دامنه را شامل می شود. توان بین ۱.۵ تا ۲ اسب بخار و حجم موتور کمتر از ۳۰ سی سی برای کارهای سبک کارگاهی مناسب است.

موتورهای بین ۲.۵ تا ۴ اسب بخار و ظرفیت تا ۴۵ سی سی نیز برای اموری که قدری به توان بیشتری نیاز دارند، مناسب است. توان های ۴ تا ۵ اسب بخار و حجم ۵۰ سی سی نیز برای امور سنگین و بزرگ  گزینه مناسبی محسوب می شوند.

امتیاز شما به این مطلب چنده؟
قیمت اره موتوری کوچک قیمت اره موتوری اشتیل چینی قیمت اره موتوری در بانه قیمت اره شارژی باغبانی ماکیتا اره زنجیری شارژی رونیکس اره برقی کوچک قیمت اره برقی شارژی باغبانی کوچک خرید اره موتوری ارزان قیمت خرید اره موتوری ارزان اره موتوری چینی ارزان اره موتوری اوزیتو اره موتوری اشتیل قیمت اره موتوری اره موتوری اسپینا قیمت اره موتوری bpz اره موتوری فیوره اره موتوری اره موتوری ماکیتا اره موتوری ادون اره موتوری رونیکس اره موتوری هیوندای اره موتوری زوماکس اره موتوری شارژی اره موتوری شیپور اره موتوری دولمار اره برقی دست دوم ارزانترین اره موتوری دست دوم قیمت انواع اره موتوری اشتیل اره درخت بر شارژی اره برقی کوچک باغبانی انواع اره موتوری اشتیل قیمت انواع اره موتوری قیمت انواع اره موتوری بنزینی انواع زنجیر اره موتوری انواع اره موتوری بنزینی انواع اره موتوری انواع اره موتوری دولمار انواع اره موتوری هیوندا انواع اره موتوری زوماکس قیمت اره موتوری ام بی تی قیمت اره برقی کوچک باغبانی ارزانترین اره موتوری قیمت اره موتوری ایتال قیمت اره موتوری اشتیل 381 قیمت اره موتوری اشتیل قیمت اره موتوری اشتیل تیغه 50 قیمت اره موتوری اشتیل دست دوم قیمت اره موتوری اشتیل 180 قیمت اره موتوری اشتیل قدیمی قیمت اره موتوری اشتیل 08 قیمت اره موتوری اکو ژاپن قیمت اره موتوری رونیکس اره زنجیری شارژی باس قیمت اره زنجیری اره زنجیری کوچک اره زنجیری شارژی اشتیل اره زنجیری بنزینی اره زنجیری شارژی اره زنجیری اره زنجیری دستی اره زنجیری اشتیل اره زنجیری مینی فرز اره زنجیری ادون اره زنجیری بی صدا اره زنجیری بنزینی ادون اره زنجیری دست دوم اره زنجیزی بهترین اره زنجیری بنزینی بهترین اره موتوری دنیا اره موتوری مناسب اره برقی با چی کار میکنه قیمت اره موتوری مک کلاچ اره زنجیری یا اره موتوری در جدول راهنمای خرید اره موتوری

نظرات کاربران
هیچ نظری ثبت نشده است

نام شما
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظرات


بیشتر بخوانید
آشنایی با کاربردها و فواید بی نظیر روغن آویشن
روغن آویشن از گیاه آویشن ساخته می شود که دارای بیش از ۴۰۰ نوع گونه است. آویشن گیاهی ، از خانواده ی نعناعيان است. اين گياه تا حدودي هميشه سبز است و دارای برگ های معطر است . روغن آويشن داراي خواصي بی ن...
ادامه مطلب >
کوله پشتی کوهنوردی و مسافرتی خوب چه ویژگی هایی دارد؟
شرکت های زیادی در دنیا به تولید کوله پشتی و سایر تجهیزات کمپینگ می پردازند. بعضی از این شرکت ها مانند ریی (REI) ، ای.ام.اس (EMS)، دیوتر (Deuter)، میلت (Millet) و لو آلپاین (Low Alpine) کوله پشتی های ...
ادامه مطلب >
پافر زنانه چیست و چه تفاوتی با کاپشن و جلیقه زنانه دارد؟
پافر بیشتر یک بادگیر است اما به دلیل اینکه داخلش از پر است بسیار گرم کننده است. از پافر بیشتر در مناطق بادخیز و کوهستانی استفاده می شود. بیشتر پافرها قابلیت ضد آب دارند. شما از پافر می توانید در مهما...
ادامه مطلب >
بادی نوزاد چیست؟ راهنمای خرید بادی نوزاد دخترانه و پسرانه
لباس نوزادی انواع متفاوتی دارند که یادگیری تفاوت و کاربرد هریک از آن ها برای والدینی که می خواهند در آینده نزدیک صاحب فرزند شوند، بسیار ضروری است. بادی، رامپر، سرهمی، انواع لباس های ست باز و چند تکه ...
ادامه مطلب >